reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Zainstaluj LPG > Artykuły > Czy samochody z instalacją LPG są bardziej ekologiczne?

Czy samochody z instalacją LPG są bardziej ekologiczne?

Samochody zasilane LPG nie tylko zużywają dużo tańsze paliwo. Są również bardziej ekologiczne, bo podczas spalania propan-butanu wydobywa się nawet trzykrotnie mniej zanieczyszczeń niż podczas spalania benzyny.

Niewątpliwą zaletą samochodów zasilanych LPG jest drastycznie niższy koszt przejechania 100 km w porównaniu do samochodów zasilanych benzyną. Różnica w kosztach jest tym większa im bardziej paliwożerny jest silnik benzynowy.

Koszt zakupu jednego litra porpanu-butanu jest o około połowę niższy niż zakupu jednego litra benzyny bezołowiowej. Co więcej ceny LPG nie ulegają tak dużym podwyżkom w skali roku oraz tak dużym wahaniom, jak ceny litra benzyny bezołowiowej. Dodatkowym atutem eksploatacji pojazdu z instalacją LPG jest dużo mniejsza ilość zanieczyszczeń, która jest emitowana podczas spalania porpanu-butanu niż w przypadku spalania benzyny.

Zobacz też: LPG zabójcze dla silnika? Bzdura!

Podczas wyliczeń kosztów eksploatacji samochodu zasilanego LPG nie można pominąć kosztu zakupu i montażu instalacji gazowej. Przeciętny koszt przystosowania samochodu do zasilania LPG to 2,5 tys. zł. Zakładając przeciętny przebieg samochodu na poziomie tysiąca kilometrów miesięcznie, koszt montażu przeciętnej instalacji LPG zwraca się zwykle po około 12 miesiącach.

To o wiele szybciej niż w przypadku zakupu samochodu z silnikiem Diesla.

Poza aspektem ekonomicznym istnieje jeszcze argument przemawiający za eksploatacją samochodu na LPG ze względu na ekologię. Jeżeli samochód porusza się zasilany propanem-butanem, z rury wydechowej wydobywa się nawet 40% mniej tlenków azotu, do 75% mniej tlenków węgla oraz do 85% mniej ciężkich węglowodorów. Z kolei potencjał ozonotwórczy zmniejsza się o 87%.

Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Spalanie LPG z pożytkiem dla oleju silnikowego

Eksploatacja samochodu zasilanego LPG wiąże się również z tym, że gaz spala się wydajniej niż benzyna bezołowiowa. Oznacza to, że do oleju silnikowego przedostaje się mniej resztek paliwa niż ma to miejsce w przypadku samochodu zasilanego benzyną. W efekcie olej silnikowy jest mniej rozrzedzany i można go użytkować dłużej niż w przypadku silnika zasilanego benzyną.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samochody zasilane LPG emitują znacznie mniej szkodliwych związków do atmosfery niż samochody zasilane tradycyjnym paliwem.
Samochody zasilane LPG emitują znacznie mniej szkodliwych związków do atmosfery niż samochody zasilane tradycyjnym paliwem.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama