| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Orlen planuje szukać i wydobywać ropę oraz gaz w Polsce!

Orlen planuje szukać i wydobywać ropę oraz gaz w Polsce!

PKN Orlen zamierza w 2016 roku kontynuować prace poszukiwawcze ropy i gazu oraz sukcesywnie eksploatować odnalezione złoża. Orlen nabył w ostatnim czasie spółki, w tym amerykańskiej, które zajmowały się poszukiwaniem m.in. gazu łupkowe. Polska firma chce teraz zacząć na tym zarabiać.

Wcześniej PKN Orlen informował, że nabycie 100 proc. udziałów w FX Energy rozszerzyło zakres prowadzonych przez płocki koncern projektów w Polsce o trzy nowe obszary poszukiwawczo-wydobywcze. Dwa z nich: Płotki i Edge zlokalizowane są na terenie Niżu Polskiego. Trzeci, blok 255, obejmuje obszar położony w tzw. Basenie Lubelskim. Sąsiaduje on z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami: Wołomin oraz Garwolin. Wszystkie trzy obszary obejmują swoją powierzchnią ok 7400 km kw. Średnie wydobycie z 7. produkujących tam złóż, zlokalizowanych w obrębie nabytych aktywów, w pierwszym półroczu 2015 r. wyniosło blisko 1,7 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy) na dobę.

W USA spółka FX Energy prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w stanach: Montana i Nevada.

PKN Orlen, za pośrednictwem Orlen Upstream, posiada aktywa wydobywcze także w Kanadzie, w tym należące do Birchill Exploration i Orlen Upstream Canada, spółkę działającą wcześniej pod nazwą TriOil Resources, która na początku grudnia 2015 r. nabyła spółkę Kicking Horse Energy. Według płockiego koncernu, uwzględniając zasoby Kicking Horse, kanadyjskie zasoby 2P to obecnie ok. 80 mln boe.

Ostatnio PKN Orlen poinformował, że w ramach swej grupy kapitałowej planuje w 2016 r. nakłady inwestycyjne na poziomie 4,8 mld zł, z czego 3,3 mld zł przeznaczone zostanie na rozwój, a 26 proc. tej kwoty trafi do segmentu wydobywczego.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK