reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > UOKiK nie pozwolił nie przejęcie firmy produkującej filtry samochodowe

UOKiK nie pozwolił nie przejęcie firmy produkującej filtry samochodowe

O cztery miesiące zostanie wydłużony termin na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez spółkę Mann+Hummel kontroli nad Affinia Group Holdings - poinformowało UOKiK. Oba przedsiębiorstwa zajmują się produkcją i sprzedażą filtrów do samochodów.

UOKiK bada rynek filtrów samochodowych

Zgłoszenie Mann+Hummel w sprawie zamiaru przejęcia kontroli nad Affinia Group Holdings wpłynęło do UOKiK w październiku 2015 r. Działalność uczestników koncentracji pokrywa się m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży (wprowadzania do obrotu) filtrów olejowych, paliwa i powietrza do samochodów osobowych i lekkich dostawczych, ciężkich pojazdów drogowych oraz specjalistycznych, a także filtrów hydraulicznych do ciężkich pojazdów specjalistycznych. Łączny udział stron w większości z tych rynków przekracza 20 proc., a w kilku przypadkach kształtuje się na poziomie 30-40 proc.

Po analizie zebranego w sprawie materiału dowodowego, UOKiK uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku, a tym samym przedłużenia postępowania. Pozwoli ono na weryfikację szacunków przedstawionych przez Mann+Hummel dotyczących udziałów rynkowych uczestników koncentracji oraz ich konkurentów. Postanowienie wydłużające termin na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji jest szóstym od czasu nowelizacji ustawy. Szczegółowe informacje na temat przepisów regulujących procedurę kontroli koncentracji można znaleźć w Wyjaśnieniach dotyczących kryteriów i procedury zgłaszania koncentracji.

Zobacz też: Polska przed Trybunełem UE za zanieczyszczone powietrze

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów weszła w życie 18 stycznia 2015 r. i obecnie postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca, natomiast w sprawach:

  • szczególnie skomplikowanych,
  • w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub
  • wymagających przeprowadzenia badania rynku,

przewidziano możliwość wydłużenia postępowania o cztery miesiące. Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza w żaden sposób o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana w tej sprawie.

Źródło: materiały prasowe UOKiK

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama