| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > UOKiK nie pozwolił nie przejęcie firmy produkującej filtry samochodowe

UOKiK nie pozwolił nie przejęcie firmy produkującej filtry samochodowe

O cztery miesiące zostanie wydłużony termin na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez spółkę Mann+Hummel kontroli nad Affinia Group Holdings - poinformowało UOKiK. Oba przedsiębiorstwa zajmują się produkcją i sprzedażą filtrów do samochodów.

UOKiK bada rynek filtrów samochodowych

Zgłoszenie Mann+Hummel w sprawie zamiaru przejęcia kontroli nad Affinia Group Holdings wpłynęło do UOKiK w październiku 2015 r. Działalność uczestników koncentracji pokrywa się m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży (wprowadzania do obrotu) filtrów olejowych, paliwa i powietrza do samochodów osobowych i lekkich dostawczych, ciężkich pojazdów drogowych oraz specjalistycznych, a także filtrów hydraulicznych do ciężkich pojazdów specjalistycznych. Łączny udział stron w większości z tych rynków przekracza 20 proc., a w kilku przypadkach kształtuje się na poziomie 30-40 proc.

Po analizie zebranego w sprawie materiału dowodowego, UOKiK uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku, a tym samym przedłużenia postępowania. Pozwoli ono na weryfikację szacunków przedstawionych przez Mann+Hummel dotyczących udziałów rynkowych uczestników koncentracji oraz ich konkurentów. Postanowienie wydłużające termin na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji jest szóstym od czasu nowelizacji ustawy. Szczegółowe informacje na temat przepisów regulujących procedurę kontroli koncentracji można znaleźć w Wyjaśnieniach dotyczących kryteriów i procedury zgłaszania koncentracji.

Zobacz też: Polska przed Trybunełem UE za zanieczyszczone powietrze

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów weszła w życie 18 stycznia 2015 r. i obecnie postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca, natomiast w sprawach:

  • szczególnie skomplikowanych,
  • w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub
  • wymagających przeprowadzenia badania rynku,

przewidziano możliwość wydłużenia postępowania o cztery miesiące. Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza w żaden sposób o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana w tej sprawie.

Źródło: materiały prasowe UOKiK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »