reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta

Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta

Prezydent Warszawy wyróżnił kierowców warszawskich autobusów miejskich. Docenił ich za postawę obywatelską i bezinteresowne niesienie pomocy pasażerom.

Prezydent Warszawy docenił kierowców warszawskich autobusów miejskich

Interweniowali w przypadku zasłabnięć i pobić, ratując zdrowie i życie pasażerów oraz przechodniów - prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyróżniła w poniedziałek kierowców miejskich autobusów za ponadobowiązkowe działania oraz "poczucie odpowiedzialności i empatii".

Miasto wyróżniło dziesięciu kierowców Miejskich Zakładów Autobusowych, którzy w 2015 r. reanimowali i pomagali nie tylko pasażerom autobusów, ale też przechodniom. Podczas uroczystości w ratuszu Gronkiewicz-Waltz wręczyła podziękowania i upominki dziewięciu kierowcom, jeden nie mógł towarzyszyć kolegom z MZA. Wyróżnienie trafi do niego później. Oprócz podziękowań kierowcy mają także otrzymać gratyfikację finansową.

"Przyzwyczailiśmy się, że na ogół dziękujemy strażakom, policjantom i straży miejskiej, a okazuje się, że powinniśmy też, co dzisiaj czynimy, podziękować kierowcom MZA za to, że zachowują się w sposób bardzo ludzki, ale wykraczający poza ich obowiązki" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podziękowała kierowcom za "poczucie odpowiedzialności i empatii oraz zdolność szerszej oceny tego, jakie wartości są w życiu najważniejsze - życie i zdrowie, niezależnie od spełnianych obowiązków".

Podziękowania z rąk prezydent stolicy otrzymali: Paweł Burek, Marian Dudek, Tomasz Gawor, Grzegorz Górski, Mariusz Ostrowski, Leszek Pytlik, Robert Skalski, Krzysztof Świderski i Jarosław Wieczorek. Na uroczystość nie mógł przybyć Robert Getka.

Grzegorz Górski jest kierowcą MZA od czterech lat. 13 października br. prowadził autobus linii 222. Rano przejeżdżając przez skrzyżowanie ulic Malczewskiego i al. Niepodległości zobaczył leżącego i - jak się okazało - nieprzytomnego człowieka. Zatrzymał autobus i szybko rozpoczął reanimację. Pasażerów poprosił o wezwanie pogotowia; mężczyznę udało się uratować.

"To nie jest mój obowiązek jako kierowcy, ale myślę, że to jest obowiązek każdego z nas, żeby pomóc drugiej osobie" - podsumował. Dodał, że czuje odpowiedzialność za swoich pasażerów, czasami nawet 160 osób, którzy wsiadając do autobusu obdarzają go zaufaniem.

Zapewnia nie chciał żadnego rozgłosu wokół siebie, ale zdecydował się na opowiadanie historii z 13 października, aby zachęcać inne osoby, także kolegów po fachu, że warto pomagać i nie ma czego się bać.

Paweł Burek, kierowca MZA, od 12 lat jeździ na liniach nocnych. W marcu br., w nocy z piątku na sobotę, jechał autobusem N24 z Dworca Centralnego w kierunku Rembertowa. Gdy pojazd był na ul. Grochowskiej dwóch pasażerów zaczęło bić mężczyznę, jeden z agresorów trzymał, a drugi kopał go po głowie.

Kierowca zareagował, powiedział do napastników, aby zostali mężczyznę. "Po chwili zawahania odskoczyli od niego, ponieważ widzieli, że jest jakaś reakcja z mojej strony" - opowiadał Burek. Po zatrzymaniu autobusu włączył czerwony przycisk, który służy do wzywania pomocy z centrali ruchu. Kierowca wyszedł do pobitego pasażera, który zsunął się z siedzenia, upadł na podłogę i nie dawał oznak życia. Burek rozpoczął uciskanie klatki piersiowej pasażera; ten otworzył oczy i zaczął oddychać - opowiadał. Wkrótce potem zabrało go pogotowie.

Kierowcy MZA przechodzą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Przyznają, że niebezpieczne sytuacje zdarzają się w ich pracy, ale ostatnio jest o tych wydarzeniach głośniej.

MZA zatrudniają obecnie 3,5 tys. kierowców, wśród których jest 100 kobiet.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta stolicy
Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta stolicy

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama