REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligenty transport według Japończyków

Innowacyjny program Ha:mo: komunikacja przyszłości
Innowacyjny program Ha:mo: komunikacja przyszłości
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Komunikacja miejska okiem Toyoty

1 października br. zadebiutował na japońskim rynku pierwszy seryjny samochód wyposażony w przełomowy system bezpieczeństwa czynnego ITS Connect. Była to Toyota Crown, flagowy sedan marki w Japonii. ITS Connect umożliwia przekazywanie istotnych dla bezpieczeństwa informacji na temat ruchu drogowego między samymi samochodami oraz między samochodami a infrastrukturą drogową.

REKLAMA

Obok instalacji prezentującej działanie i możliwości ITS Connect Toyota przygotuje projekt przybliżający widzom system Ha:mo, który integruje krótkoterminowy wynajem pojazdów elektrycznych (car-sharing) z komunikacją miejską. Ha:mo został wdrożony jako program pilotażowy w trzech miastach na świecie: w Grenoble we Francji, w Tokio oraz Toyota City w Japonii.

28 października Toyota zaprezentuje działanie obu systemów na wystawie Smart Mobility City 2015, imprezie odbywającej się podczas Salonu Samochodowego w Tokio.

ITS Connect – wyższy poziom łączności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

System bezpieczeństwa czynnego ITS Connect Toyoty wykorzystuje komunikację między samochodami (V2V, vehicle-to-vehicle) oraz między samochodami i infrastrukturą drogową (V2I, vehicle-to-infrastructure), aby dostarczać kierowcy istotne dla bezpieczeństwa informacje o sytuacji na drodze, których nie wychwycą zainstalowane w samochodzie czujniki.

Podczas wystawy Smart Mobility City, na stoisku Toyoty widzowie będą mogli zapoznać się szczegółowo z działaniem czujników służących do wykrywania pojazdów i pieszych oraz nadajników i odbiorników do zdalnego przesyłania informacji. Należą do nich zarówno urządzenia montowane w samochodach, jak i przy skrzyżowaniach. Na szczególną uwagę zasługuje złożony układ zapobiegania zderzeniom podczas skrętu w lewo, który monitoruje ruch zbliżających się do skrzyżowania pojazdów i pieszych. W razie niebezpieczeństwa kolizji system ostrzega kierowcę sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Ostrzeżenie uruchamia się, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca i rusza, a system rejestruje potencjalne przeszkody.

System ostrzega także o zbliżającym się samochodzie uprzywilejowanym oraz o czerwonym świetle. Zaawansowana technologia ITS przenosi na wyższy poziom funkcję aktywnego tempomatu. Stała komunikacja pomiędzy pojazdami pozwala precyzyjnie regulować prędkość auta, dostosowując ją do zachowania otaczających go samochodów.

Pierwszym modelem wyposażonym w ITS Connect jest nowa generacja flagowej limuzyny Crown. W grudniu br. system ukaże się w Japonii wraz z dwoma kolejnymi modelami marki. Jednym z nich będzie Prius czwartej generacji. Najpopularniejsza hybryda na świecie posłuży do demonstracji ITS Connect na wystawie podczas targów w Tokio.

Ha:mo – miasto bez ograniczeń

REKLAMA

Innowacyjny program Ha:mo integruje komunikację miejską z systemem wynajmu krótkoterminowego (car-sharingiem) małych pojazdów elektrycznych. Toyota wykorzystuje do tego celu dwa mikrosamochody – innowacyjny trójkołowy i-Road i czterokołowy COMS.

Ha:mo to odpowiedź Toyoty na problem braku płynności ruchu w miastach oraz niewystarczającej liczby miejsc do parkowania. Możliwość wynajmu mikrosamochodu na minuty zwiększa mobilność mieszkańców i przyjezdnych, umożliwiając wygodne dotarcie do celu wszędzie tam, gdzie nie można łatwo dojechać komunikacją miejską. Takie rozwiązanie rewitalizuje dzielnice miast słabiej skomunikowane z centrum oraz pozwala ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Toyota testuje funkcjonowanie Ha:mo w Toyota City w Japonii od października 2012, w Grenoble we Francji od października 2014 oraz w Tokio od kwietnia 2015.

Podczas wystawy Smart Mobility City Toyota zaprezentuje elektryczny pojazd COMS oraz dwa systemy oparte na Ha:mo. Pierwszy z nich to pilotażowy system działający w Tokio. Drugi został zaprojektowany z myślą o rejonach turystycznych. Na specjalnym wyświetlaczu zostanie zaprezentowana przejażdżka pojazdem COMS do przykładowej atrakcji turystycznej i z powrotem, przy wsparciu automatycznego przewodnika z nawigacją.

 Agent Ha:mo – przyszłość car-sharingu

Na wystawie w Tokio Toyota zaprezentuje także efekty prowadzonych przez siebie prac rozwojowych nad systemem Ha:mo. Prototypowy Agent Ha:mo to system nawigacji wykorzystujący zaawansowane rozwiązania w dziedzinie automatycznej identyfikacji użytkownika i rozpoznawania głosu. Urządzenie wyświetla informacje na przedniej szybie pojazdu przy pomocy dużego wyświetlacza HUD (Heads-up Display).

Innowacyjny program Ha:mo
Toyota
Innowacyjny program Ha:mo
Toyota
Innowacyjny program Ha:mo
Toyota
Innowacyjny program Ha:mo
Toyota
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA