reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Trwa XV Międzynarodowy Rajd Katyński

Trwa XV Międzynarodowy Rajd Katyński

22 sierpnia 2015 r. wyruszył XV Międzynarodowy Rajd Katyński. Ponad 70 motocyklistów z Polski oraz z zagranicy wyruszyło sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 XV Międzynarodowy Rajd Katyński

W sobotę ponad 70 motocyklistów z Polski oraz z zagranicy wyruszyło sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie w XV Międzynarodowym Rajdzie Katyńskimi. W ciągu trzech tygodni jego uczestnicy mają pokonać 8,5 tys. km i dotrzeć aż na Syberię.

Rajd Katyński rozpoczęła - jak co roku - uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Jego uczestnicy odśpiewali hymn Polski oraz złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości, poza bliskimi osób pomordowanych na Wschodzie, a także mieszkańców Warszawy, udział wzięli m.in.: Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Krzysztof Jaraczewski i wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nim motocykliści ruszyli w trasę - część z nich z przypiętymi skrzydłami husarskimi - komandor tegorocznego Rajdu Katyńskiego płk Mieczysław Struś złożył meldunek, który odebrał ks. płk Sławomir Żarski. Symboliczny znak do rozpoczęcia Rajdu - strzał z pistoletu startowego - oddał żołnierz Armii Krajowej kpt. Hieronim Pakulski.

Komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn mówił, że uczestnicy Rajdu po raz piętnasty jadą spotkać się z naszymi przyjaciółmi, Polakami mieszkającymi na Kresach.

Dodał, że trasa jubileuszowego Rajdu jest niezwykła, gdyż jego uczestnicy dotrą aż na Syberię - do Tobolska. Po drodze mają m.in. złożyć wieńce i zapalić znicze w miejscach pamięci polskich bohaterów, a także przekazać dary potrzebującym w Rosji, na Litwie czy Ukrainie.

Węgrzyn podczas swojego wystąpienia odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce pod koniec kwietnia br., gdy polska Straż Graniczna nie wpuściła do naszego kraju grupy rosyjskich motocyklistów deklarujących, że są z Memoriału Drogami Chwały. Według nieoficjalnych informacji grupa związana była z "Nocnymi Wilkami" - nacjonalistycznym klubem motocyklowym, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rosjanie chcieli w ramach rajdu upamiętniającego 70. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem przejechać przez Polskę do Niemiec. W trakcie kontroli granicznej okazało się jednak, że nie spełniają kryteriów wjazdu i pobytu w Polsce.

Zobacz też: Od 2016 r. sprawdzisz punkty karne przez internet

 XV Międzynarodowy Rajd Katyński - czy Rosjanie wpuszczą uczestników do Rosji?

Węgrzyn zwrócił uwagę, że w związku z tegorocznym Rajdem Katyńskim najczęstszym zadawanym mu pytanie jest: czy Rosjanie wpuszczą motocyklistów do swojego kraju. "Ja tego nie wiem, ale przypuszczam, że oni nie zniżą się do poziomu warszawskiej administracji; że oni zachowają zdrowy rozsądek. Wierzę w to głęboko, że przejedziemy bez kłopotów" - podkreślił.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama