REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać
60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać
Bernhard Filser
MINI

REKLAMA

REKLAMA

60 lat Mini Coopera, czyli Grupa BMW postanowiła uczcić okrągłe urodziny miniaturowego sportowca. Jakie fakty z historii Mini warto znać?

Historia Mini Coopera zaczęła się w roku 1961

Pierwsze Mini ujrzało światło dzienne dokładnie w roku 1959. Już dwa lata później konstruktorzy postanowili wprowadzić na rynek wersję nieco wzmocnioną. I szczególną rolę w tym przypadku odegrał John Cooper. Jego nazwisko miało dawać gwarancję sukcesu. W kończy człowiek ten był znanym projektantem samochodów wyścigowych, a do tego miał na koncie szereg sukcesów w Formule 1. Cooper miał się stać talizmanem i to akurat się spełniło. A najlepszy dowód niech przyniesie fakt, że 60 lat po premierze wersja Cooper brytyjskiego Mini nadal jest obecna w salonach.

REKLAMA

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać

MINI

Mini Cooper, czyli mini rozmiar i maksi moc

60 lat temu Mini Cooper stanowił nie lada sensację. Bo choć wywodził się od auta, którego ojcem stał się kryzys paliwowy, charakteryzował się sportowym charakterem, sporym temperamentem i wysoką zwinnością. Poza tym o ile klasyczne Mini miało zaledwie 34 konie mechaniczne, o tyle motor stworzony przez zespół Issigonisa musiał zostać zmodyfikowany na potrzeby modelu Cooper. Pierwsza seria składała się z tysiąca pojazdów. Każdy z nich miał silnik o pojemności zwiększonej do niespełna litra. Dzięki temu układ napędowy generował moc 55 koni, a to wystarczało do osiągnięcia w tak małym aucie prędkości maksymalnej wynoszącej 135 km/h.

Klasyczny Mini Cooper postawił na kontrastowy dach

John Cooper pogrzebał nie tylko przy jednostce napędowej Mini, ale także zastosował skrzynię biegów o krótszych przełożeniach, lepiej prowadzoną dźwignię biegów, hamulce tarczowe na przednich kołach i szersze opony. Poza tym Cooper stworzył jeszcze jedną legendę – dach wykończony był w kontrastującym kolorze. Tak zaprojektowane auto pokazało się światu jesienią roku 1961 i tak naprawdę z miejsca skradło serca kierowców. Ci mieli tak naprawdę tylko jedną uwagę. Chcieli... jeszcze więcej mocy! I prośba ta została spełniona. Konstruktorzy zwiększyli pojemność do 1071, co zaowocowało mocą sięgającą 70 koni.

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać

MINI

60 lat Mini Coopera, czyli sukces–upadek–sukces

Sukces sprzedażowy Mini Coopera był jednak dopiero pierwsza z kart historii, którą model zapisał dokładnie 6 dekad temu. Mini Cooper od razu odniosło sukces na torach wyścigowych i rajdowych. A dzięki występom w Rajdzie Monte Carlo dodatkowo stało się legendą. Legendą żywą do dziś. Bo gdy na początku lat dziewięćdziesiątych wydawało się, że Rover Group zatonie na dobre razem z Mini, na scenie pojawiło się BMW, które tchnęło w brytyjskiego klasyka całkowicie nowe życie. Być może Mini nie jest już tak spartański jak kiedyś, być może stał się bardziej high-tech, mimo wszystko nadal ma to samo spojrzenie, nadal prowadzi się jak gokart i nadal ma sporo mocy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA