| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Transport jednego człowieka jednym autem to przeżytek

Transport jednego człowieka jednym autem to przeżytek

W dzisiejszych czasach, gdy liczba ludności na świecie dynamicznie się zwiększa, a ceny paliw rosną bardzo szybko warto zastanowić się, czy podróżowanie, np. do pracy jednego człowieka w jednym samochodzie ma sens?

Transport w modelu: jeden człowiek - jeden samochód jest nieefektywny. Wypracowanie nowego podejścia społeczeństwa do transportu wydaje się w interesie wszystkich – może za wyjątkiem producentów samochodów. Funkcjonujący dotychczas system sieci własnych samochodów nie powinien rozwijać się w nieskończoność. Ograniczają nas chociażby zasoby. W dużych miastach już brakuje miejsc parkingowych, a samochody tkwią w olbrzymich korkach. Co więcej złoża ropy naftowej też są ograniczone. Jej szczyt mamy już za sobą. Tymczasem rosną gospodarki takich krajów jak Chiny, Indie czy Brazylia. Ich obywatele będą chcieli żyć, tak jak obywatele zamożnych państw, a wtedy do 2030 roku zapotrzebowanie na ropę podwoi się, podczas gdy wydobycie ropy prawdopodobnie spadnie do 50% obecnego poziomu.

Zobacz też: Test Opel Adam 1.4/87 KM

Miasta bez transportu publicznego?

W Stanach Zjednoczonych, gdzie taki model transportu rozpowszechnił się najbardziej, są obszary, np. Phoenix gdzie na 1000 mieszkańców przypada aż 750 samochodów, a komunikacja miejska w miastach nie istnieje w ogóle. Zmiany w transporcie są więc nieuniknione. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, jak nieefektywny z punktu widzenia zarówno ekonomii jak i ekologii jest przejazd jednej osoby samochodem. Z drugiej strony model 1 na 1 to wciąż najbardziej rozpowszechniony typ transportu w krajach rozwiniętych.

Postawy ludzi się jednak zmieniają i widać konkretne działania, przełamujące schematyczne myślenie o posiadaniu i podróżowaniu własnym samochodem.  Powstają inicjatywy, takie jak wspólne przejazdy, które zapewniają wygodną alternatywę dla samotnej podróży własnym autem. Europejczycy, w tym również Polacy, coraz chętniej korzystają ze wspólnej podróży BlaBlaCar. W Polsce z tego typu transportu tygodniowo może już skorzystać 30 tysięcy osób – tyle jest miejsc oferowanych za pośrednictwem serwisu wspólnych przejazdów BlaBlaCar.pl każdego tygodnia.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta IV (1996-1999)

Czy dzielenie się miejscem w samochodzie przyjmie się w Polsce?

Z punktu widzenia ogółu społeczności, wspólna podróż jest bardziej wydajna ekonomicznie i ekologicznie – na transport każdego pasażera podczas podróży pełnym samochodem z BlaBlaCar zużywamy czterokrotnie mniej paliwa, niż w przypadku transportu każdej z tych osób oddzielnym autem. BlaBlaCar.pl obliczył, że pasażerowie wspólnych podróży za pośrednictwem serwisu BlaBlaCar wyemitowali globalnie o 500 000 ton dwutlenku węgla mniej, niż gdyby podróżowali pojedynczo swoimi samochodami.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »