| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Co oznacza rok 2012 dla kierowców?

Co oznacza rok 2012 dla kierowców?

Dwa dni temu pożegnaliśmy stary rok. Dla kierowców oznaczał on przede wszystkim drożejącą benzynę, zaś dla rządu gorączkowe przygotowania dróg i infrastruktury do Euro 2012. Co czeka nas w 2012 roku?

- nieprawidłowe zachowanie kierowcy wobec pieszych – 10 punktów zamiast 5.

- wykorzystywanie do parkowania na tzw. „kopercie” bez uprawnień – 5 punktów karnych.

Zmienią się także przepisy regulujące sprawę specjalnych kursów, dzięki którym kierowcy mogą zlikwidować część swoich punktów karnych. W tym momencie, gdy kierowca udaje się na taki kurs, ma w obowiązku uczestnictwo w 4,5-godzinnym wykładzie dotyczącym bezpieczeństwa na drodze i skutków wypadków drogowych. Dzięki temu można „wymazać” ze swego konta sześć punktów karnych. Zgodnie z nowymi zasadami kierowca który uzbiera 24 punkty karne, będzie musiał się udać na kurs trwający kilkanaście godzin. Wprawdzie po jego ukończeniu pozbędzie się wszystkich punktów, to przez następnych 5 lat będzie na cenzurowanym. Jeśli w ciągu kolejnych 24 miesięcy znów uzbiera 24 punkty, będzie musiał przystąpić do egzaminu.

Możliwe również, że podwyższeniu ulegną kwoty mandatów. Jest to spowodowane nie tyle chciwością Ministerstw Spraw Wewnętrznych, a różnicą jaka występuje w wysokości mandatów pomiędzy Polską a resztą krajów Unii Europejskiej. W Polsce maksymalna kwota za jedno wykroczenie to 500 zł, gdy w innych krajach europejskich są to kwoty sięgające 4-6 tys. zł.

Zobacz też: Fabryka Hondy w Tajlandii zalana

Fotoradary

W lipcu 2011 piecze nad fotoradarami sprawuje Inspekcja Transportu Drogowe. Wprawdzie liczba masztów, których teraz około 1000, zmniejszy się (docelowo mają zniknąć „puste” maszty), to oprócz 70 urządzeń przejętych od GDDKiA, zakupionych ma być 300 nowych urządzeń. Niektóre z nich będą pracować na zasadzie odcinkowego pomiaru prędkości. Konkretne urządzenie ma pracować tylko w jednym, ustalonym miejscu i to przez całą dobę.

Opony

W listopadzie 2012 r. wchodzi w życiu przepis nakazujący producentom opon do samochodów osobowych, lekkich aut dostawczych oraz ciężkich pojazdów ciężarowych zamieszczać na swoich produktach informację graficzną w formie nalepki. Będzie to dotyczyć wszystkich opon wyprodukowanych po 30 czerwca 2012 r. Etykiety te będą dawały klientom możliwość rozróżnienia i porównania opon pod kątem trzech parametrów, ustalonych przez Unię Europejską - ekonomiczność, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz generowany przez opony hałas. Dzięki temu kierowca będzie bardziej świadomy swojego zakupu i będzie mógł zdecydować, co jest dla niego priorytetem przy wyborze opon.

Zobacz też: Auta Playboya 2012 roku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »