reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Gliwicki zakład zakończył sukcesem proces certyfikacji

Gliwicki zakład zakończył sukcesem proces certyfikacji

W dniach 20-22 czerwca 2011 roku niezależna międzynarodowa jednostka certyfikująca British Standards Institution przeprowadziła proces certyfikacji systemu zarządzania energią EN 16001: 2009 w zakładzie GM Manufacturing Poland.

GMMP stał się drugim certyfikowanym w tym zakresie przedsiębiorstwem produkcyjnym w Polsce i pierwszym w koncernie General Motors, a dzięki zastosowaniu najlepszych praktyk z zakresu zarządzania energią w zakładzie oraz systemu, który przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, Gliwicki zakład z powodzeniem zakończył proces certyfikacji.

Produkcja samochodów jest bardzo złożona i energochłonna. Jednym z najważniejszych elementów strategii firmy GMMP są projekty pro-środowiskowe, m.in. zadbanie o optymalizację zarządzania wszystkimi rodzajami energii oraz redukcja emisji CO2.

Zobacz też: Serwis Premio w Olsztynie najlepszym serwisem w Polsce

Nowoczesny system zarządzania energią wdrożony w zakładzie umożliwił wzrost wydajności instalacji energetycznych średnio o ponad 30% bez ich rozbudowy. Było to możliwe dzięki m.in. wdrożeniu szeregu projektów oszczędności i odzysku energii z procesów technologicznych, np. instalacja falowników w układach pompowych w procesach lakierniczych, zmiana systemu sterowania temperaturą w układach wentylacyjnych, likwidacja i ograniczanie wycieków sprężonego powietrza, zastąpienie zgrzewarek starego typu na wydziale karoserii na zgrzewadła zintegrowane, optymalizacja pracy pieców lakierniczych pozwalająca na redukcję zużycia gazu.

Bardzo ważnym elementem tego procesu jest również zaangażowanie pracowników do identyfikacji i oznaczania miejsc powstawania strat oraz podejmowanie działań, których celem jest ich minimalizowanie. Ponadto całą załogę objęto systemem szkoleń podnoszących świadomość energetyczną. Efektem tych działań było zwiększenie produkcji, bez zwiększenia poboru energii elektrycznej, a co za tym idzie redukcja emisji CO2 o 40 000 ton w skali roku.

Obecnie GM Manufacturing Poland jest zakładem zużywającym najmniej energii na jeden wyprodukowany samochód w globalnym koncernie General Motors.

Zobacz też: Ekologia na niby

Koncerny samochodowe zostały zobowiązane przez Unię Europejską do technologicznego dostosowania pojazdów do bardzo restrykcyjnych norm emisji CO2. Zakład GMMP, jako producent samochodów, dąży do obniżenia zużycia energii, a w konsekwencji redukcji emisji CO2 już w fazie produkcji samochodów.

Dzięki temu klienci cieszą się samochodami wyprodukowanymi z najwyższą dbałością o środowisko oraz spełniającymi restrykcyjne normy emisji CO2. Ponadto GMMP kontynuuje również prace nad kolejnymi projektami mającymi na celu obniżenie zużycia energii i ochronę powietrza.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakład w Gliwicach stał się drugim certyfikowanym w tym zakresie przedsiębiorstwem produkcyjnym w Polsce i pierwszym w koncernie General Motors. Fot. Fotolia
Zakład w Gliwicach stał się drugim certyfikowanym w tym zakresie przedsiębiorstwem produkcyjnym w Polsce i pierwszym w koncernie General Motors. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama