| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Przez e-myto czekają nas podwyżki

Przez e-myto czekają nas podwyżki

Właściciele firm transportowych nie chcą z własnej kieszeni pokrywać podwyżek kosztów transportu, które zostały spowodowane wprowadzeniem obowiązku płacenia e-myta. Tym samym podnoszą ceny swoich usług, czego skutkiem będą podwyżki cen przewożonych towarów.

Obecnie mamy w Polsce prawie 1,6 tysiąca kilometrów dróg objętych systemem viaTOLL. Za jeżdżenie nimi przewoźnicy płacą 4 procent więcej niż na początku obowiązywania przepisów dotyczących opłat za użytkowanie dróg. A opłaty te będą rosnąć, w miarę zwiększania się dróg objętych systemem. Dotychczas pobierana była opłata w wysokości 3 zł rocznie za jednego tira. Obecnie przewoźnicy płacą nawet kilka razy więcej.

„Musimy podnosić ceny usług, a to z kolei przełoży się na ceny przewożonych przez nas towarów.” – powiedział Artur Kamiński ze Stowarzyszenia Prywatnych Przewoźników Międzynarodowych.

Zobacz też: Wzrosną ceny części samochodowych  

Ceny usług transportowych wzrosły jeszcze przed lipcowym wprowadzeniem e-myta. Wtedy nastąpił wzrost o 1,7 procenta, w porównaniu do maja 2011 roku. Część firm postawiła na podwyżkę jeszcze na początku roku. Widząc szybujące w górę ceny paliwa, podnosiły ceny usług nawet o 30 procent.

Szacuje się, że ceny produktów spożywczych pójdą w górę w tym roku o około 6 procent. Z tego 1 procent stanowić będzie udział kosztów transportu, które stale rosną. Pierwsze w kolejności podrożeją produkty krótkoterminowe, następnie te z dłuższą datą przydatności.

Zobacz też: Koniec bezkarności na europejskich drogach   

Kierowcy próbują omijać odcinki, za których pokonanie należy płacić. Jednak niedługo będzie to bardzo utrudnione w związku z planowaną budową kolejnych płatnych tras.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »