reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Przez e-myto czekają nas podwyżki

Przez e-myto czekają nas podwyżki

Właściciele firm transportowych nie chcą z własnej kieszeni pokrywać podwyżek kosztów transportu, które zostały spowodowane wprowadzeniem obowiązku płacenia e-myta. Tym samym podnoszą ceny swoich usług, czego skutkiem będą podwyżki cen przewożonych towarów.

Obecnie mamy w Polsce prawie 1,6 tysiąca kilometrów dróg objętych systemem viaTOLL. Za jeżdżenie nimi przewoźnicy płacą 4 procent więcej niż na początku obowiązywania przepisów dotyczących opłat za użytkowanie dróg. A opłaty te będą rosnąć, w miarę zwiększania się dróg objętych systemem. Dotychczas pobierana była opłata w wysokości 3 zł rocznie za jednego tira. Obecnie przewoźnicy płacą nawet kilka razy więcej.

„Musimy podnosić ceny usług, a to z kolei przełoży się na ceny przewożonych przez nas towarów.” – powiedział Artur Kamiński ze Stowarzyszenia Prywatnych Przewoźników Międzynarodowych.

Zobacz też: Wzrosną ceny części samochodowych  

Ceny usług transportowych wzrosły jeszcze przed lipcowym wprowadzeniem e-myta. Wtedy nastąpił wzrost o 1,7 procenta, w porównaniu do maja 2011 roku. Część firm postawiła na podwyżkę jeszcze na początku roku. Widząc szybujące w górę ceny paliwa, podnosiły ceny usług nawet o 30 procent.

Szacuje się, że ceny produktów spożywczych pójdą w górę w tym roku o około 6 procent. Z tego 1 procent stanowić będzie udział kosztów transportu, które stale rosną. Pierwsze w kolejności podrożeją produkty krótkoterminowe, następnie te z dłuższą datą przydatności.

Zobacz też: Koniec bezkarności na europejskich drogach   

Kierowcy próbują omijać odcinki, za których pokonanie należy płacić. Jednak niedługo będzie to bardzo utrudnione w związku z planowaną budową kolejnych płatnych tras.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ceny usług transportowych wzrosły jeszcze przed lipcowym wprowadzeniem e-myta Fot. Fotolia
Ceny usług transportowych wzrosły jeszcze przed lipcowym wprowadzeniem e-myta Fot. Fotolia

Ryczałt ewidencjonowany17.94 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama