| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Bezpieczny akumulator w hybrydowym Volvo FE Hybrid

Bezpieczny akumulator w hybrydowym Volvo FE Hybrid

Niezbędną czynnością, jaką dokonuje Volvo Trucks przed wprowadzeniem pojazdu na rynek, jest wykonanie testów zderzeniowych. Volvo FE Hybrid również poddany został rygorystycznym crash testom.

W Volvo FE Hybrid znajdziemy dwa silniki połączone równolegle: elektryczny i spalinowy, co pozwala na zaoszczędzenie do 30 litrów paliwa. Głównym przeznaczeniem tego modelu Volvo jest transport dystrybucyjny w mieście. To hybrydowe auto świetnie sprawdzi się również przy wywozie odpadów komunalnych.

„Niezwykle ważnym aspektem prac nad alternatywnymi układami napędowymi są testy zderzeniowe. W hybrydowym samochodzie ciężarowym zestaw zasilający znajduje się z boku podwozia i musimy mieć absolutną pewność, że rozwiązanie to jest bezpieczne – tłumaczy Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks. 

W związku z przewidzianym zastosowaniem FE Hybrid, podczas testów symulowano uderzenie samochodu osobowego jadącego z prędkością 46 km/h w bok Volvo. Cały układ waży 578 kg, a akumulator – 232 kg. Układ elektryczny posiada napięcie 600 V.

Zobacz też: Silnik przyszłości stworzony przez polskich studentów? 

To pierwszy test przeprowadzony przez Volvo na aucie z napędem hybrydowym. Zdaniem ekspertów, crash testy najlepiej wykonywać przy jak najbardziej niekorzystnych warunkach. To zderzenie nastąpiło podczas 45-sekundowego ładowania akumulatorów w FE Hybrid, bo właśnie wtedy w zestawie zasilającym panuje największe napięcie.

Rezultaty zadowoliły inżynierów. W momencie uderzenia ważącego 1600 kg samochodu osobowego prosto w akumulator Volvo FE Hybrid, urządzenia zainstalowane w samochodzie całkowicie odłączyły układ elektryczny.

Zobacz też: Silnik Audi 2.5 TFSI nagrodzony

"Test przebiegł gładko i wszystko zadziałało dokładnie według planu. Przekonaliśmy się, że zestaw zasilający jest niezwykle stabilny. Nie doszło do uwolnienia energii cieplnej, nie było pożaru ani wycieku płynów, układ elektryczny zachował swoją integralność i wyłączył się dokładnie tak, jak powinien" - mówi Ulf Torgilsman, kierujący testami zderzeniowymi w Volvo Trucks, po ich zakończeniu.

Akumulator używany w ruchu drogowym, jest w pełni bezpieczny: brak pożaru i niebezpieczeństwa dla kierowcy podczas zderzeni a to ogromne zalety Volvo FE Hybrid, który, jak twierdzi Almqvist, już niedługo wejdzie na rynek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »