| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Nowe biopaliwo na stacjach Orlen

Nowe biopaliwo na stacjach Orlen


PKN Orlen rozpoczął pilotażową sprzedaż nowoczesnego paliwa pochodzenia naturalnego – Bio85. Cechą charakterystyczną biopaliwa jest niższa o około 25% od paliw ropopochodnych emisja dwutlenku węgla.

Koncern wychodzi naprzeciw rosnącym wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego nakładającego na firmy sektora naftowego obowiązek stopniowego zwiększania udziału biokomponentów w ogólnej sprzedaży produktów paliwowych.

Bio85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexifuel (FFV).

Pierwszy w Polsce dystrybutor Bio85 został uruchomiony na stacji paliw PKN Orlen przy ul. Wawelskiej w Warszawie.

Zobacz również: Kraków uczy współpracy z motocyklistami

Honorowym gościem uroczystości był wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który wspólnie z prezesem zarządu PKN Orlen Jackiem Krawcem uruchomili dystrybutor z nowym biopaliwem.

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki oraz prezes Volvo Auto Polska Arkadiusz Nowiński.

„Bardzo mnie cieszy, że Orlen szukając różnych sposobów na spełnienie obowiązków wynikających z Narodowego Celu Wskaźnikowego, sięga po nowoczesne, bezpieczne i naturalne paliwa. Producenci podejmujący tego typu działania mogą liczyć na wsparcie rządu. W tym celu utworzony został Program promocji biopaliw i biokomponentów - powiedział Pawlak

Jacka Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen uważa, że rozpoczęcie pilotażowego programu sprzedaży Bio85 to z jednej strony wyjście naprzeciw wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego, a z drugiej - sposób na poszerzenie oferty produktowej.

„Jestem przekonany, że wprowadzenie Bio85 to krok we właściwą stronę. W przyszłości ten rodzaj biopaliwa ma szansę wspierać naszą realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który nakłada na firmy paliwowe coraz bardziej restrykcyjne wymogi ilościowe dotyczące sprzedaży biokomponentów. Z drugiej strony branża motoryzacyjna jest coraz bardziej zainteresowana produktami przyjaznymi środowisku, które jednocześnie zapewniają pojazdom bardzo dobre osiągi. Cieszę się, że jesteśmy pierwszą firmą paliwową w Polsce, która wdraża ten innowacyjny produkt - dodał Krawiec.

Zobacz również: Pięć gwiazdek w testach Euro NCAP dla Lexusa CT 200h

Samochody wyposażone w instalację Flexifuel dostępne są na polskim rynku od kilkunastu lat. Znajdują się w ofercie takich producentów jak Volvo czy Ford, jednak ze względu na brak możliwości zakupu paliwa Bio85 dotychczas nie cieszyły się taką popularnością jak w państwach Europy Zachodniej. W wielu krajach europejskich posiadacze pojazdów wykorzystujących Bio85 mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność aut z systemem Flexifuel.

„Na zachodzie Europy samochody z instalacjami FFV cieszą się ogromną popularnością. Wierzymy, że za sprawą wprowadzenia Bio85 do sprzedaż, trend ten dotrze także do Polski. Volvo posiada jedną z najszerszych ofert modeli Flexifuel na rynku motoryzacyjnym (siedem modeli i dwa silniki). Jestem przekonany, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie dostarczyć taką liczbę pojazdów, która zaspokoi potrzeby polskiego rynku - powiedział Arkadiusz Nowiński z Volvo Auto Polska.

Program pilotażowej sprzedaży Bio85 na stacji PKN Orlen potrwa do końca września.

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bio85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexifuel (FFV). Fot. Fotolia
Bio85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexifuel (FFV). Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »