| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > 85-lecie Skody

85-lecie Skody

Dokładnie 85 lat temu z taśmy montażowej zjechał pierwszy samochód ze znakiem firmowym marki Skoda. Pierwszym autem Skody był luksusowy sedan Skoda Hispano Suiza, który 10 maja 1926 został dostarczony ówczesnemu prezydentowi Czechosłowacji, Tomasowi Garrigue Masarykowi.

W 1924 roku, jeszcze przed połączeniem się z firmą samochodową Laurin & Klement, fabryka z miejscowości Pilsen zakupiła licencję na produkcję luksusowych limuzyn od pochodzącej z Hiszpanii firmy Hispano Suiza - stąd dodatkowa nazwa w oznaczeniu samochodu. Produkcja tego modelu rozpoczęła się wiosną 1925 roku. Pierwszy samochód był gotowy już rok później, w maju 1926 r.

Zobacz również: Jaguar C-X75 wejdzie do produkcji

Ówczesna produkcja znacznie odbiegała od współczesnej produkcji seryjnej. Wszystkie Skoda Hispano Suiza 25 (100 KM) były konstruowane zgodnie z życzeniem klienta. Dzięki temu, każdy egzemplarz tego modelu był niepowtarzalny. W zależności od wyposażenia, samochód ważył aż do 2700 kilogramów i był w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 140 km/h. Wśród nabywców tego modelu znalazł się ówczesny premier Czechosłowacji, Antonin Svehla, a także ważne osobistości ze świata biznesu, polityki, także z zagranicy. Do 1929 roku wyprodukowano w sumie 100 sztuk tej luksusowej limuzyny.

Zobacz również: Nowy Hyundai i40 - pierwszy szkic

Cena podstawowa modelu zaczynała się od 190 tys. koron i kilkakrotnie przewyższała ceny pojazdów ówcześnie dostępnych na rynku. W zależności od wyposażenia, mogła wzrosnąć nawet do ćwierć miliona koron. Kancelaria prezydenta za pierwszy model zapłaciła 280 tys. koron. Dla porównania, mała Skoda 422 kosztowała wówczas 38 tys. koron, a duża Skoda 860 - około 120 tys. koron.

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Škoda Hispano Suiza - Ekspozycja muzeum Škody w Mladá Boleslav. Fot. Skoda
Škoda Hispano Suiza - Ekspozycja muzeum Škody w Mladá Boleslav. Fot. Skoda

Pierwszy prezydent Czechosłowacji, T.G. Masaryk przed Škodą Hispano Suiza Limuzyna. Fot. Skoda
Pierwszy prezydent Czechosłowacji, T.G. Masaryk przed Škodą Hispano Suiza Limuzyna. Fot. Skoda

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »