Kategorie

Genewa 2011: ekologiczne auta

Piotr Kozłowski
Eko - Porsche o supermocy
Eko - Porsche o supermocy
Pierwszego marca rozpocznie się 81. Salon Samochodowy w Genewie. To jedna z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w Europie, na której swe produkty przedstawiają najważniejsi gracze sceny samochodowej. W tym roku hasłem przewodnim wystawy będzie ekologia.

Lista motoryzacyjnych nowości, które będzie można podziwiać na 81. Salonie Samochodowym w Genewie ciągle się zmienia. Jej ostateczny kształt poznamy dopiero w dniu wystawy, kiedy to wszystkie tajemnice dotyczące premier zostaną ujawnione. Impreza potrwa od 1 do 13 marca. Pierwsze dwa dni, to czas przeznaczony wyłącznie dla dziennikarzy. Od 3 marca wystawa będzie otwarta dla wszystkich. Salon Samochodowy w Genewie jest jedną z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w Europie.

Zobacz również: Fiat Freemont zadebiutuje w Genewie

W tym roku – podobnie jak w poprzednim – widoczny jest trend proekologiczny, który okazał się być trwałym kierunkiem rozwoju motoryzacji. Elektryczne silniki w swoich modelach zamontowało m.in.:

Reklama

- Volvo w V60,
- Land Rover w Range Rover Sport,
- Toyota m.in. w IQ i Yarisie,
- BMW w Serii 1 Coupe,
- Porsche w wyścigowej hybrydzie 918 RSR i Panamerze S,
- Nissan w elektrycznym aucie koncepcyjnym Esflow,
- Opel w nowym modelu Ampera,
- Renault w elektrycznym Kangoo,
- Ford w Focusie i C-Maxie,
- Honda w nowym, elektrycznym EV
- Rolls-Royce w Phantomie.

Oczywiście nie wszystkie samochody będą napędzane wyłącznie elektrycznymi silnikami. W niektórych zastosowano napędy hybrydowe. Poniżej znajdują się dokładne informacje na temat każdego z wymienionych modeli.

Hybrydowe Volvo

Owocem współpracy Volvo ze szwedzkim dostawcą energii elektrycznej – Vattenfallem jest hybryda typu plug-in. W proekologicznym V60 – bo o nim mowa - zamontowano silnik diesla D5 o pojemności 2.4 litra, mocy 215 KM i momencie obrotowym 440 Nm. Jest on odpowiedzialny za napęd przedniej osi. Za napędzanie tylnych kół odpowiada drugi z zamontowanych silników – 70-konny elektryczny. Moc przekazywana jest na koła dzięki sześciostopniowej, automatycznej skrzyni biegów.

Wybór źródła napędu, którego dokonuje się za pomocą przycisku, zależy od kierowcy.

Dostępne są trzy tryby – Pure, Hybrid i Power. Zasięg samochodu w pierwszym trybie wynosi 51 kilometrów, gdyż do napędu auta służy wówczas jedynie silnik elektryczny. Opcja Hybrid, która załącza się automatycznie podczas uruchamiania samochodu, wydłuża zasięg do 1200 km i zapewnia średnie zużycie paliwa na poziomie 1,9 l/100 km (według producenta). Ostatni wariant to tryb Power, którego priorytetem są osiągi. Po włączeniu tego trybu do napędu hybrydowego V60 wykorzystywana jest pełna moc 285 KM (215 KM z diesla i 70 KM z silnika elektrycznego), co ma umożliwić osiągnięcie 100 km/h po upływie 6,9 sekundy. Dodatkowo nowe Volvo wyposażono w napęd na cztery koła, który można włączyć za pomocą przycisku z napisem AWD.

Pełne naładowanie baterii w hybrydowym V60 trwa od 3 do 7 i pół godziny i zależy od napięcia. Jego ceny oraz wersje wyposażenia poznamy w 2012.

Ekologiczny Land Rover

Range-e to hybryda typu plug-in, którą będzie można podziwiać na stoisku Land Rovera. Zbudowano ją na „szkielecie” Range Rovera Sporta. Charakteryzuje się niezwykle niską emisją dwutlenku węgla, wynoszącą 89 g/km. Do napędu hybrydowego Land Rovera posłuży 3-litrowy silnik o widlastym ułożeniu sześciu cylindrów. Współpracuje z nim silnik elektryczny, na którym można przejechać 32 kilometry. Zasięg samochodu na załączonych dwóch motorach przekracza 1000 km, a jego prędkość maksymalna wynosi 193 km/h. Do przekazywania mocy służy 8-stopniowy automat.

Propozycje Toyoty

Reklama

Toyota zasypie Genewę produktami w znanych opakowaniach, ale z nowym wnętrzem. Na stanowisku japońskiego producenta dominować będą samochody o napędzie elektrycznym. Jednym z nich jest prototyp iQ EV (Electric Vehicle), będący rozwinięciem zaprezentowanego w 2009 roku FT-EV Concept. Zamontowana w nim płaska bateria litowo-jonowa, znajdująca się pod podłogą, pozwoli na pokonanie 105 kilometrów.

Większego Yarisa HSD wyposażono w dwa silniki. Auto jest kolejnym krokiem Toyoty, która realizuje plan zakładający wprowadzenie napędu hybrydowego do oferty każdego modelu dostępnego w Europie. Japoński producent nie zdradził szczegółów dotyczących koncepcyjnego Yarisa, ale można przypuszczać, że zostanie w nim wykorzystana technologia Hybrid Synergy Drive – ta sama, co w hybrydowym Aurisie. Toyota zaprezentuje również Priusa z nowym napędem plug-in umożliwiającym ładowanie baterii z domowego gniazdka elektrycznego.

W Genewie swą europejską premierę będzie miał również Prius +, będący pierwszą 7-osobową hybrydą. Do jego napędu posłużą te same silniki, które wykorzystano w znanym już Priusie. Jedyną zmianą jest zastosowanie systemu baterii litowo-jonowej, dzięki któremu ani wnętrze, ani pojemność bagażnika nie stracą na przestronności.

Zielone BMW

Pozornie zwykłą 1 Coupe zaprezentuje BMW. Jednak po dokładniejszych oględzinach okaże się, że mamy do czynienia z modelem ActiveE. Samochód był już pokazany rok temu jako koncept, ale przez ten czas inżynierowie pracowali nad jego udoskonaleniem i w tym roku, na stoisku bawarskiego producenta, będziemy mogli podziwiać wersję seryjną. W aucie pracuje tylko i wyłącznie silnik elektryczny o mocy 170 KM i momencie obrotowym 249 Nm.

Umożliwia to osiągniecie 100 km/h w 8 i pół sekundy. Bateria, będąca wspólnym dziełem BMW, Bosha i Samsunga, pozwoli na pokonanie około 160 kilometrów, a jej pełne naładowanie potrwa od 4 do 8 godzin. Ciekawostką jest fakt, że do otwierania i zamykania Active E, do jego zlokalizowania, kontroli poziomu naładowania baterii, a nawet do sterowania klimatyzacją możemy użyć iPada lub iPhone’a.

Zobacz również: "BMW i" stawia na ekologię

Eko-siła Porsche

Na 88. Salonie Samochodowym w Genewie Porsche udowodni, że ekologia nie musi być równoznaczna z nudą. Jego argumentem będzie hybryda 918 RSR, której światowa premiera odbyła się w tym roku na targach w Detroit. Do napędu tego supersportowego auta służą…trzy silniki. Pierwszy, to benzynowe V8 o mocy 563 KM osiągane przy 10 300 (!) obr./min. Dwa kolejne umieszczono przy przednich kołach. Są to elektryczne motory o mocy 102 KM – każdy – co w sumie daje 767 KM.

W Genewie swą światową premierę będzie miała Panamera S Hybrid. Nowe Gran Turismo łączy w sobie imponujące osiągi z oszczędnością. Moc obydwu silników to 380 KM, co pozwala na przyspieszanie w 6 sekund do setki i osiągnięcie maksymalnie 270 km/h. Zużycie paliwa wynosi 6,8 l/100 km. Ten wynik sprawia, że Panamera S Hybrid nie ma sobie równych w swojej klasie, a ponadto jest najoszczędniejszym Porsche w historii. Jazda wyłącznie na silniku elektrycznym umożliwi osiągnięcie maksymalnie 85 km/h. Wówczas zasięg wyniesie jedynie 2 kilometry. Nowe Porsche jest, jako jedyne na świecie, wyposażone w system, który wyłącza silnik benzynowy w fazach, w których nie dostarcza on mocy (system działa do prędkości 165 km/h).

Zero CO2 w Nissanie

Nissan swoim prototypem o nazwie Esflow chce, podobnie jak Porsche, udowodnić, że możliwe jest połączenie radości z jazdy z troską o środowisko. Japończycy idą jednak o krok dalej, bo ich celem jest zerowa emisja CO2. W Esflow zamontowano dwa silniki elektryczne. Każdy z nich napędza jedno tylne koło, dozując odpowiednią dawkę momentu obrotowego. Dzięki temu samochód ma się prowadzić pewnie, a przyspieszenie do setki zajmuje mniej niż 5 sekund. Producent nie podał informacji dotyczącej prędkości maksymalnej, ale wiadomo, że zasięg koncepcyjnego Nissana minimalnie przekroczy 240 kilometrów.

Nowa wersja Opla

Długo oczekiwana produkcyjna wersja Ampery zostanie zaprezentowana na stoisku Opla. Samochód wyposażono w napęd hybrydowy. Na uwagę zasługuje jednostka elektryczna generująca moc 150 KM i 370 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pierwsza „setka” pojawia się na liczniku po upływie 9 sekund, a strzałka prędkościomierza zatrzyma się najdalej na 161 km/h. Pełne naładowanie baterii w Amperze umożliwi przejechanie od 40 do 80 kilometrów, w zależności od stylu jazdy. Po rozładowaniu baterii załączy się silnik benzynowy, który przedłuży zasięg o ponad 500 kilometrów.

Ekologia według Renault

Renault na genewską imprezę przygotowało w pełni elektryczne Kangoo Maxi Z.E. Samochód napędza 60-konna jednostka, która dostarcza 226 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Czas ładowania baterii wyniesie 6-8 godzin, a średni zasięg to około 170 kilometrów. Ceny (nie licząc podatków) rozpoczynają się od 21 tys. 200 €.

Nowości Forda

Ford w Genewie pokaże kilka modeli z napędem elektrycznym. Jednym z nich będzie pierwszy w historii marki, w pełni elektryczny samochód osobowy- Ford Focus Electric. Swą światową premierę miał już w Detroit, ale europejskiej wersji należy spodziewać się w 2012 roku. Wówczas Ford zaprezentuje za jego pośrednictwem nowe technologie opracowane dla pojazdów zasilanych energią elektryczną.

Oprócz Focusa, Ford zaprezentuje również C-Maxa Energi z hybrydowym napędem plug-in oraz C-Maxa Hybrid. Samochody trafią do europejskich salonów sprzedaży w 2013 roku. Ponadto na stoisku Forda można będzie zobaczyć Transita Connect Electric, będącego w pełni elektrycznym samochodem dostawczym.

Co pokaże Honda

Honda przedstawi program Electric Mobility Network, którego zadaniem jest obniżenie emisji CO2 we wszystkich modelach japońskiego producenta. Ponadto zaprezentowany zostanie koncept elektrycznego samochodu o nazwie EV. Nowa Honda po maksymalnym doładowaniu baterii ma przejechać do 160 kilometrów w cyklu miejskim. Dodatkowo montaż systemu E-Drive (pochodzącego z Hondy CR-Z) umożliwi zwiększenie zasięgu. Na targach w Genewie Honda zaprezentuje również hybrydowy zespół napędowy typu plug-in, przeznaczony do samochodów klasy średniej.

Ekologiczna limuzyna Rolls-Royce'a

Najbardziej nieoczekiwaną proekologiczną premierą tegorocznego salonu w Genewie będzie Rolls-Royce 102 EX. Phantom Experimental Electric, bo tak również nazywa się nowego Rolls-Royce’a, ma być pierwszą na świecie w pełni elektryczną superlimuzyną. Przedstawiony samochód nie będzie przygotowaną do produkcji wersją auta. Firma zapowiedziała liczne testy, w których będą brali udział również klienci. Niestety nie znamy jeszcze danych dotyczących napędu. Więcej szczegółów poznamy 1. marca.

81. Salon Samochodowy w Genewie pokazuje, że producenci aut poważnie myślą o ekologii. Widać tu światowy trend, ale nie jest on przecież wymysłem motoryzacyjnych konsorcjów. Podaż zawsze wynika z popytu, z zainteresowań konsumentów. Przykład Porsche 918 RSR czy Nissana Esflow pokazuje, że ekologia może kojarzyć się z czymś innym, niż tylko torbami wielorazowego użytku, segregacją śmieci w kolorowych pojemnikach czy sporem o Rospudę. Jak się okazuje ekologia, to adrenalina, ponadprzeciętne osiągi, a jednocześnie czyste powietrze. Skoro możemy mieć wszystko, nie rezygnując z niczego, to chyba warto dać się wciągnąć w ekologiczny wir. 

Rolls Royce - ekologiczna superlimuzyna
Rolls Royce - ekologiczna superlimuzyna
Honda - elektryczny model EV
Honda - elektryczny model EV
Honda - elektryczny model EV
Honda - elektryczny model EV
Ford - nowe ekorozwiązania
Ford - nowe ekorozwiązania
Renault - elektryczne Kangoo Maxi
Opel - hybrydowa Ampera
Nissan - prototyp Esflow
Nissan - prototyp Esflow
Nissan - prototyp Esflow
Eko - Porsche o supermocy
Eko - Porsche o supermocy
Eko - Porsche o supermocy
Eko - Porsche o supermocy
Toyota z elektrycznym napędem
Toyota z elektrycznym napędem
Toyota z elektrycznym napędem
Land Rover - ekologiczna hybryda
Hybrydowy Volvo V60 Plug-in
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.