reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych

Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych

W Polsce zauważono wzrost rejestracji samochodów ciężarowych w s stosunku do analogicznego okresu roku 2014. W ocenie analityków to efekt polepszenia się kondycji firm transportowych.

Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych w Polsce

Z danych PZPM wynika, że kwietniu br. zarejestrowano w Polsce 1 803 samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony. Jest to wzrost o 418 szt. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i zarazem najwyższy wynik od 2008 roku.

Zobacz też: Które korytarze TEN-T przebiegają przez Polskę?

Finansowanie transportu ciężkiego, do którego zostały zaliczone pojazdy ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, samoloty, statki oraz sprzęt kolejowy, jest trzecim co do wielkości obszarem działalności firm leasingowych. Według danych Związku Polskiego Leasingu, udział  pojazdów ciężarowych w strukturze przychodów branży leasingowej w I kwartale br. wyniósł  27 proc. Łączna wartość nowych transakcji wyniosła 2,851 mld zł i była wyższa o 11,3 proc. (r/r).

- Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. W naszej ocenie w najbliższym czasie sektor ten będzie się nadal dynamicznie rozwijał. Rynek transportu jest jednym ze strategicznych rynków, w którym EFL umacnia swoją obecność i wspiera polskich przewoźników. Posiadamy duże doświadczenie w tworzeniu produktów, czego efektem jest unikatowa na rynku oferta Leasingu Swobodnego, która umożliwia samodzielne zarządzanie wysokością rat leasingowych i obniżanie ich wysokości nawet do 1 zł. Ta usługa w przypadku firm transportowych, jest korzystnym rozwiązaniem umożliwiającym elastyczne zarządzanie finansami firmy”- mówi Radosław Woźniak Wiceprezes Zarządu EFL.

Zobacz też: Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Branża transportowa to 10% PKB Polski

Branża transport drogowego wytwarza niemal 10 proc. PKB kraju, a transport samochodowy ładunków stanowi 70 proc. pracy przewozowej. Sektor ten jest też znaczącym pracodawcą, zatrudniającym prawie milion osób, ale mimo dużego znaczenia dla gospodarki nadal napotyka na spore trudności. EFL w 2013 roku, w ramach cyklicznych badań branżowych „Pod lupą”, zbadał kondycję firm transportowych oraz finansowe aspekty prowadzenia działalności biznesu transportowego w Polsce. Badania na potrzeby Raportu przeprowadził Instytut Keralla Research. Wyniki podsumowujące badania zawarte zostały w raporcie „Transport pod lupą".

- Raport EFL przygotowywany został z myślą o ukazaniu finansowych aspektów prowadzenia działalności transportowej w naszym kraju. Z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu wynika, że leasing jest najbardziej docenianym przez przedsiębiorców instrumentem finansowania zewnętrznego. Blisko 60 proc. respondentów wymieniło tę formę finansowania, jako najkorzystniejszą. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy również, że chociaż przewoźnicy najczęściej kupują używane samochody i posługują się głównie gotówką, to aż 55 proc. z nich uważa, że nie ma kłopotów w dostępie do zewnętrznego finansowania. Blisko 40 proc. respondentów (37,7 proc.) wskazało w badaniu, że brakuje ofert dostosowanych do specyfiki branży transportowej. Odpowiedzią na te potrzeby jest  wprowadzanie przez EFL nowych usług i rozwiązań, wpierających prowadzenie biznesu transportowego. Odpowiedzią na te potrzeby jest oferta EFL, którą nieustanie wzbogacamy i rozbudowujemy. We współpracy z naszymi klientami widzimy naszą rolę, już nie tylko jako dostawcy rozwiązań finansowych takich jak leasing, pożyczka, faktoring, wynajem długoterminowy czy ubezpieczenia, ale również jako doradcy i partnera wpierającego przedsiębiorcę na każdym etapie rozwoju jego firmy oferując finansowanie wszystkich środków trwałych od przysłowiowego laptopa i oprogramowania, na skomplikowanych maszynach i nieruchomościach kończąc – dodaje Radosław Woźniak Wiceprezes EFL. 

Źródło: Materiały prasowe EFL

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama