reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > W jakich miastach ubezpieczenie OC jest najtańsze?

W jakich miastach ubezpieczenie OC jest najtańsze?

Wysokość składki ubezpieczeniowej OC nie jest uzależniona tylko od wielkości miasta, w którym zamieszkuje kierowca. Okazuje,

W którym mieście polisa OC jest najdroższa?

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC są dość mocno uzależnione od miejsca zamieszkania kierowcy. Mieszkańcy metropolii zwykle płacą wyższe składki niż osoby, które osiedliły się na terenie mniejszych miejscowości. Wyniki kalkulacji wykonanych przez użytkowników porównywarki Ubea.pl, potwierdzają opisywaną zależność. Po dokładniejszym sprawdzeniu średnich składek w miastach wojewódzkich, można jednak zauważyć kilka ciekawych wyjątków.

Ceny polis OC w Warszawie

Poniższa tabela prezentuje informacje na temat zróżnicowania średniej składki ubezpieczenia OC dla kierowców. Te dane można uznać za wiarygodne, ponieważ bazują na dużej liczbie indywidualnych kalkulacji użytkowników Ubea.pl. Co miesiąc z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl korzysta 150 000 internautów. Porównania wykonywane przez te osoby służą później do oszacowania kosztów ubezpieczeń OC w różnych lokalizacjach i sporządzenia comiesięcznych rankingów najtańszych polis. Poniższa tabela przedstawia wyniki dotyczące osiemnastu miast, które są stolicą wojewody lub sejmiku województwa. Średnie składki ubezpieczeń dla kierowców w innych miejscowościach można sprawdzić na stronie porównywarki Ubea.pl.

Zobacz też: Bezpośrednia likwidacja szkód - Towarzystwo Ubezpieczeń Warta

Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl zwraca uwagę, że Warszawa wbrew pozorom nie cechuje się najwyższym kosztem ubezpieczenia OC. Wynik odnotowany na terenie stolicy (1541 zł) o 16,84% przewyższa średnią z osiemnastu analizowanych miast (1319 zł). Znacznie większa różnica jest widoczna we Wrocławiu (28,51%) oraz Gdańsku (29,57%). Kierowcy z wymienionych miast płacą najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie. Średnia składka w Gdańsku wynosi aż 1709 zł/rok. Analogiczny wynik z Wrocławia jest niższy o 14 zł (patrz poniższa tabela).   

Wśród porównywanych lokalizacji najlepiej prezentuje się Rzeszów (ok. 180 000 mieszkańców). W tym mieście przeciętny koszt ubezpieczenia OC (874 zł) jest o jedną trzecią niższy od obliczonej średniej. Zaskakująco wysokie składki odnotowano natomiast w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 120 000 mieszkańców). „Ten przykład potwierdza, że średni koszt polisy OC nie zawsze jest dokładnie skorelowany z wielkością miasta. Do wyznaczenia składki ubezpieczyciele wykorzystują historyczne dane na temat częstości szkód, a nie statystyki dotyczące liczby ludności” – mówi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość składki OC uzależniona jest miejsca zamieszkania kierowcy Fot. Fotolia
Wysokość składki OC uzależniona jest miejsca zamieszkania kierowcy Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama