| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Car Fleet Management w Polsce

Car Fleet Management w Polsce

Jak w Polsce przyjął się Car Fleet Management? Jakie korzyści tego narzędzia są najczęściej chwalone?

Korzyści jakie daje Car Fleet Management

Korzyści płynące ze współpracy z CFM dostrzegają również fleet managerowie. W momencie unowocześnienia sposobu zarządzania flotą, jakim jest współpraca z firmą CFM, rola fleet managera ulega przekształceniu. Zmiana roli managera floty dotyczy przede wszystkim zmiany zakresu jego obowiązków. Wcześniej fleet manager był odpowiedzialny za wszelkie sprawy administracyjne związane z obsługą floty, jak zakup i sprzedaż samochodów, koordynowanie oraz nadzór współpracy z serwisami, czy zarządzanie kartami paliwowymi. W jego kompetencjach leżało również negocjowanie warunków z bardzo dużą liczbą dostawców usług flotowych oraz z firmami ubezpieczeniowymi. W momencie przejścia na zewnętrzne zarządzanie fleet manager z administratora floty, organizującego cały proces zarządzania, staje się koordynatorem współpracy z firmą CFM. Pozwala mu to skupić się na doskonaleniu polityki flotowej w firmie oraz na wprowadzaniu i doskonaleniu procedur w kontaktach zarówno z użytkownikami aut, jak i z partnerem CFM. W wielu firmach uzyskanie oszczędności jest jednym z podstawowych zadań fleet managera. I tu interesy CFM i fleet managera się spotykają, bo firmie zależy na obniżeniu kosztów obsługi floty a zarządcy floty na wykazaniu oszczędności. Kluczem do tego jest dobra polityka flotowa, systemy GPS, narzędzia kontroli kosztów, szybka pomoc użytkownikowi ale i odpowiednie zarządzanie użytkownikiem (m.in. system kar). I w osiągnięciu tych celów sprawdza się wspólne działanie, które przynosi obopólne korzyści.

Nowe możliwości Car Fleet Management

Obecnie coraz więcej firm operujących mniejszymi flotami dostrzega korzyści wynikające z usystematyzowania informacji dotyczących użytkowania samochodów służbowych, w tym również ich nabywania i wymiany. Wiele firm uelastyczniło polityki samochodowe tak, by dać użytkownikom wolną rękę w wyborze auta w ramach określonego budżetu. Również CFM dostosowując się do potrzeb rynku uruchamia nowe narzędzia, jak np. Kalkulacja internetowa LeasePlan Polska, które umożliwiają użytkownikowi wybór samochodu spośród pełnej listy marek i modeli, w ramach obowiązującej raty leasingowej.

Pracodawcy z roku na rok dostrzegają coraz większe korzyści płynące z motywacyjnej roli pojazdu służbowego. Umożliwienie pracownikowi wyboru marki i modelu auta, które będzie jego narzędziem pracy to wartość dodana dla pracownika. Ponadto samochód służbowy jest już dla wielu pracodawców wygodną i przede wszystkim mniej kosztowną alternatywą dla podwyżki, z czego coraz częściej korzystają przedsiębiorcy, którzy decydują się na oddanie zarządzania flotą profesjonalnym dostawcą usług CFM. Auto służbowe, to nie tylko alternatywa dla tradycyjnej „kilometrówki”, której rozliczanie pochłania często godziny pracy administracji, ale również ważny element wizerunku rynkowego pracodawcy i partnera biznesowego oraz element motywujący i wartościujący. Dzięki motywacyjnej roli samochodu służbowego, firma zyskuje zaangażowanie oraz lojalność pracownika.

Dziś w Polsce z wynajmu długoterminowego korzysta kilkanaście procent przedsiębiorstw, podczas gdy w Europie Zachodniej ten odsetek sięga nawet 70-80%.  To dowód na to, że jest jeszcze sporo przestrzeni do budowania świadomości korzyści płynących z tej formy finansowania i zarządzania flotą pojazdów służbowych. Jednocześnie wynajem długoterminowy to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się branż na polskim rynku, co potwierdzają dane publikowane co kwartał przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Źródło: materiały prasowe LeasePlan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »