| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Peugeot: wzrost sprzedaży aut w I połowie 2014 roku

Peugeot: wzrost sprzedaży aut w I połowie 2014 roku

Peugeot dzięki dobrym wynikom sprzedaży ma powody do zadowolenia. Jakie auta cieszą się największym zainteresowaniem?

Sieć marki licząca 436 salonów (350 w czerwcu 2013) obejmuje obecnie całe terytorium kraju i przyczynia się do jej rozwoju w regionach silnego wzrostu gospodarczego i urbanistycznego, z dala od znanych wielkich ośrodków na wybrzeżu.

Drugie półrocze powinno być równie dynamiczne. W sierpniu na salonie w Chengdu zadebiutuje PEUGEOT 408, a pod koniec listopada na salonie w Kantonie pojawi się nowy PEUGEOT 508, który zostanie wprowadzony do sprzedaży w styczniu 2015.

Sprzedaż Peugeot na świecie - nacisk PEUGEOT na rentowność sprzedaży

Na innych dużych, światowych rynkach widoczna jest mniej lub bardziej wyraźna tendencja spadkowa. PEUGEOT ucierpiał na skutek ogólnego spadku wartości walut na wschodzących rynkach, słabego kursu dolara amerykańskiego w stosunku do euro oraz związanej z tym inflacji, co pociągnęło za sobą znaczy spadek mocy nabywczej i poziomu sprzedaży na tych rynkach. W tej sytuacji marka zdecydowała się na realizację polityki handlowej ukierunkowanej na rentowność poprzez działania w odpowiednich kanałach sprzedaży oraz pricing power. Realizacja tej polityki na silnie zniżkujących rynkach prowadzi do spadku sprzedaży, skompensowanej niekiedy wzrostem udziałów w rynku.

W Ameryce Łacińskiej PEUGEOT zwiększył udział w rynku w Argentynie, do poziomu 10,9% (+ 0,3 punktu) tj. 40 000 samochodów (- 21,4%) na rynku, który odnotował spadek o 23,8% na skutek wprowadzenia nowych podatków od samochodów, istniejących od początku roku ograniczeń w imporcie oraz ciągłej dewaluacji peso argentyńskiego w stosunku do dolara. Bardzo konkurencyjne oprocentowanie kredytów na zakup samochodów produkowanych na miejscu powinno przyczynić się do ożywienia rynku.

Zobacz też: Sprzedaż samochodów w Polsce w 2014 r.

W Brazylii niski wzrost w szczególności dotknął sektor samochodowy ze względu na utrudniony dostęp do kredytów i wysokie podatki. Łączna sprzedaż samochodów na tym rynku spadła o 7,3% do poziomu 1,58 miliona sztuk, a sprzedaż PEUGEOT o 18,7% do 22 600 samochodów.  Marka przewidziała zresztą ten spadek związany z kończącą się sprzedażą modeli PEUGEOT 207 i Hoggar i czeka na pojawienie się na początku 2015 roku PEUGEOT 2008, który powinien przyczynić się do zdynamizowania sprzedaży.

W Rosji w pierwszym półroczu br. rynek odnotował spadek o 7,9% do 1 230 000 samochodów (w porównaniu do 1 333 000 w pierwszym półroczu 2013). PEUGEOT sprzedał 12 200 samochodów, co daje spadek o 30,7% w stosunku do roku 2013 (17 557 samochodów) i przekłada się na 1-procentowy udział w rynku. Na wynikach marki zaciążyły dwa negatywne czynniki: ogólny spadek na rynku oraz pogarszające się pozycjonowanie cenowe na tle rosnącej agresywności cenowej konkurencji w tym sektorze. Sprzedaż PEUGEOT 408, produkowanego w zakładzie w Kałudze, jest lepsza niż modeli z importu. Pod koniec sierpnia w Moskwie odbędzie się salon samochodowy, na którym będzie miał miejsce światowy debiut PEUGEOT 508 oraz rosyjska premiera PEUGEOT 308. Powinien on umożliwić marce powrót do tendencji wzrostowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »