Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niska rata i możliwość zwrotu auta – tego chce rynek w czasach inflacji

kupno auta rata
kupno auta rata
Materiały prasowe Opel
Auto jest dobrem pierwszej potrzeby zarówno w domu, jak i w firmie, badani oczekują: gwarancji niskiej i stabilnej raty, możliwości zawieszenia spłaty, a także prawa do rezygnacji z umowy i zwrotu pojazdu bez konsekwencji finansowych.

Raty jednym z kluczowych obciążeń gospodarstw domowych – co z kupnem auta?

Wśród czynników, które najbardziej doskwierają drobnym przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym ankietowani wymieniają: inflację (64% badanych), wzrost rat kredytowych i leasingowych (49%), a także stałych opłat związanych np. z mieszkaniem (32%). Sporej grupie doskwiera też wzrost obciążeń podatkowych (26%). Stosunkowo nieduży odsetek przyznaje się natomiast do konieczności ograniczenia wydatków (11%).

– Dla większości przedsiębiorców samochód jest – obok telefonu i komputera – podstawowym narzędziem pracy, bez którego trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy. Z kolei w gospodarstwach domowych auto jest produktem pierwszej potrzeby, z którego ciężko jest zrezygnować nawet w trudnych warunkach ekonomicznych. Lista codziennych czynności wymagających skorzystania z samochodu jest bardzo długa i niezależna od koniunktury gospodarczej – mówi Łukasz Domański, prezes Carsmile.

Niepewne czasu utrudniają zakup auta

Z sondażu wynika jednak, że sytuacja ekonomiczna wpływa na postawy zakupowe Polaków na rynku motoryzacyjnym. Co czwarty badany, który poszukiwał samochodu, musiał ostatecznie zdecydować się na auto tańsze i/lub gorsze od wcześniej planowanego. Spora grupa przyznała też, że musiała wstrzymać się z leasingiem czy zakupem nowego pojazdu. Potwierdzeniem tych danych jest spadająca liczba zamówień sygnalizowana przez dealerów czy też spadająca liczba rejestracji nowych aut.

- Wzrost rat za nowy samochód, spowodowany podwyżkami stóp procentowych oraz cen katalogowych, sprawił, że co czwarta osoba zainteresowana zakupem nowego auta ma problem ze spełnieniem wymogów dochodowych nakładanych przez firmy leasingowe. W konsekwencji albo rezygnują z transakcji, albo wybierają tańsze auto, które mieści się w domowym budżecie – mówi Łukasz Domański.

Za wysoka rata – bariera najważniejsza

Dlaczego tak się dzieje i co utrudnia obecnie przedsiębiorcom i konsumentom podjęcie decyzji o zakupie auta będącego w dobrym stanie technicznym? Dla 21% badanych przeszkodą jest zbyt wysoka rata, a dla 41% obawa, że rata jeszcze wzrośnie w trakcie trwania umowy.

– Widać, że w okresie niepewności, która dotyka niemal co drugą osobę poszukującą samochodu, wysokość raty jest kwestią decydującą o tym, czy odważy się ona w obecnych czasach kupić do firmy lub do domu nowoczesny i sprawny technicznie samochód – ocenia Michał Knitter.

Niepewność przejawia się również w tym, że badani obawiają się spadku swojej aktywności gospodarczej czy zawodowej w związku z kryzysem. Może to skutkować tym, że auto będzie mniej wykorzystywane w firmie, przez co „nie zarobi” ono na ratę leasingu czy wynajmu (obawia się tego 16% respondentów) lub też przedsiębiorca lub pracownik doświadczy spadku dochodów w efekcie czego nie będzie go stać na zapłacenie raty za samochód (14% ankietowanych). Badani dostrzegają też ryzyko, że auto może w ogóle przestać być potrzebne lub, że nie będzie ich stać na wykup

Makroekonomia  nie sprzyja

- Samochody bardzo zdrożały i na to mamy niewielki wpływ. Rosną bowiem koszty produkcji i transportu aut do Polski, a cenę pojazdów na naszym rynku dodatkowo winduje niekorzystny kurs walutowy. Utrzymują się niedobory i opóźnienia w produkcji skutkujące brakiem wielu modeli w ofercie dealerów. Wzrosły stopy procentowe, które zwiększają całkowity koszt zakupu auta w leasingu czy na kredyt – przyznaje Łukasz Domański. Według danych Samar, auta zdrożały w rok o 14%.

W ocenie Carsmile wiele obaw nabywców samochodów można zniwelować wprowadzając zmiany w sposobie funkcjonowania rynku leasingu. – Produkt finansowy, jakim jest leasing jest stosunkowo jednorodny. Oferta poszczególnych instytucji finansowych różni się nieznaczne, niewiele z nich proponuje na przykład stałą ratę w leasingu, czy długi okres finansowania, przekraczający 5 lat - przyznaje Łukasz Domański.

–Poszukując do współpracy partnerów - spółki leasingowe o elastycznym podejściu - gotowych dostosować usługę leasingu do obecnych oczekiwań klientów, aby ograniczyć ryzyko leasingobiorcy związane z zakupem auta, czy zniwelować bardzo naturalne obecnie uczucie niepewności, sami napotykamy na ogromną barierę. Tymczasem wiele narzędzi jest dosłownie pod ręką, wystarczy po nie sięgnąć, aby umożliwić klientom zakup auta w trudnych czasach. Postulaty leasingobiorców ujęliśmy w inicjatywie LEASINGU Z TARCZĄ – przyznaje Michał Knitter. 

Niska rata czy możliwość zwrotu auta bez konsekwencji finansowych?

Czego oczekują obecnie osoby poszukujące samochodu i co mogłoby je przekonać do zakupu lub wynajmu w czasach niepewności? Połowa badanych uważa, że rozwiązaniem jest stała rata. 23% oczekuje gwarancji niskiej raty. Analogicznej grupie respondentów w podjęciu decyzji o zakupie samochodu pomógłby rabat od dealera. 18% respondentów chciałby mieć możliwość zawieszenia raty, a 10% jej zmniejszenia, gdy auto jest rzadziej używane. Ankietowani wskazują też na prawo do odstąpienia od wykupu auta oraz rezygnacji z umowy i zwrotu samochodu bez konsekwencji finansowych.

- To gotowa lista postulatów: niska i stabilna rata, możliwość zawieszenia spłaty czy możliwość zwrotu auta. Tego oczekują klienci, w taki sposób rynek powinien dostosować ofertę do potrzeb, zwłaszcza przedsiębiorców, dla których auto jest niezbędne do prowadzenia firmy.

Źródło: Carsmile

nieznane

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
PKPiR 2022
PKPiR 2022
Tylko teraz
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sieć dróg szybkiego ruchu się rozrasta. Wyższy standard, większe koszty
  Standard istniejących polskich autostrad jest wysoki. Porównując do krajów Europy Zachodniej, możemy pochwalić się nowymi technologiami, przede wszystkim w kontekście ochrony środowiska. Większość tras szybkiego ruchu wciąż powstaje jako drogi dwujezdniowe, wpływa na ograniczoną przepustowość.
  Duży Fiat skończył 55 lat
  Duży Fiat. W czasach PRL synonim luksusu i komfortu, marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. Duży Fiat, kant, kredens, czyli po prostu Fiat 125p, 55 lat temu po raz pierwszy wyjechał z fabryki na warszawskim Żeraniu.
  Na czym polega inteligentne parkowanie?
  Sektor zautomatyzowanych technologii sukcesywnie rośnie, a automatyzacja jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju firm. Przedsiębiorstwa świadome nadchodzących wyzwań przyspieszają przebieg swoich inicjatyw biznesowych w zakresie cyfryzacji po kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią.
  Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny
  Bezpieczeństwo stało się kluczowym aspektem w biznesie. W tym kontekście coraz częściej mówi się o transporcie intermodalnym, który w Polsce wciąż ma ogromny potencjał rozwoju. To rodzaj transportu, który tworzy nowoczesne łańcuchy zespajające kilka rodzajów transportu w jeden system, dzięki czemu zapewnia większą przewidywalność i regularność przejazdów niż sam transport drogowy.
  Nowe radiowozy dla policji. Uważajcie na te SUV-y na drogach!
  Nowe radiowozy dla policji? Tak, funkcjonariusze dostali właśnie oznakowane Kie. Cała partia kosztowała w sumie prawie 13 mln zł.
  Jazda z telefonem? Policyjny dron ujawnia wykroczenia
  Jazda z telefonem nie jest wcale taka trudna do wykrycia. Szczególnie że dziś policjanci mogą obserwować kierowców z ukrycia. Korzystają z dronów!
  Rynek motoryzacyjny. Wyprzedaże na koniec roku
  Czy jest szansa na wyprzedaże samochodów? Rok 2022 był wyjątkowo trudny na rynku motoryzacyjnym: kolejki oczekujących na odbiór auta, anulowane zamówienia, a to wszystko w warunkach rosnących cen oraz podwyżek rat za samochód.
  Kolejki do wymiany opon? Kierowcy znaleźli na nie sposób
  Kolejki do wymiany opon pojawiły się przed zakładami wulkanizacyjnymi wraz z pierwszymi objawami zimy. Trzeba stać i czekać? Nie zawsze!
  Mandat za ośnieżone tablice rejestracyjne. 2022 rok z nową karą?
  Mandat za ośnieżone tablice rejestracyjne. 2022 rok przynosi podwyżkę. Wykroczenie oznacza teraz więcej punktów karnych. Dużo więcej!
  Samochody polskich piłkarzy. Ile kosztuje ich ubezpieczenie?
  Samochody polskich piłkarzy. To panteon najszybszych i najdroższych modeli. Ile każdego z zawodników kosztuje ubezpieczenie auta? Sprawdźmy.
  Nowa hybryda Toyoty. 5. generacja jest odporna na ceny paliw
  Nowa hybryda Toyoty w poliftingowej Corolli potrafi przez 80 proc. czasu jeździć na silniku elektrycznym. Tak wynika z naszego testu.
  Toyota GR Yaris: ile sztuk trafi do Polski? Mamy nowy "przydział"
  Toyota GR Yaris. Ile sztuk trafiło do tej pory do Polski? 1078. Sprzedała się każda! Teraz dostaniemy jednak kolejną partię. Mowa o 100 egzemplarzach.
  Progi zwalniające na autostradach? To bzdura! GDDKiA dementuje
  Progi zwalniające na autostradach pojawią się w Polsce? To absolutna bzdura. GDDKiA ma inny pomysł, ale nie dotyczy progów spowalniających.
  Niska rata i możliwość zwrotu auta – tego chce rynek w czasach inflacji
  Auto jest dobrem pierwszej potrzeby zarówno w domu, jak i w firmie, badani oczekują: gwarancji niskiej i stabilnej raty, możliwości zawieszenia spłaty, a także prawa do rezygnacji z umowy i zwrotu pojazdu bez konsekwencji finansowych.
  Konfiskata auta za jazdę po pijanemu
  Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - to jedna ze zmian zaproponowana w nowelizacji Kodeksu karnego. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.
  Peugeot 408. Cennik modelu znany. Kwoty startują od 143 tys. zł
  Peugeot 408. Cennik sportowego SUV-a został opublikowany przez polski oddział marki. Auto zadebiutuje w trzech wersjach silnikowych. Dwie to hybrydy.
  Toyota Prius. Nowy model stanie się wyłącznie hybrydą plug-in
  Nowy Prius 2023? Toyota właśnie zaprezentowała piątą generację legendarnej już hybrydy. Auto otrzymało najbardziej wydajny napęd w historii modelu.
  Test: Opel Grandland 1.2 Turbo AT8. Lifting dodał mu charakteru?
  Test: Opel Grandland 1.2 Turbo AT8 po liftingu. Co można powiedzieć o tym aucie? Czerwono-czarna stylizacja z 19-caowymi felgami to sztos.
  Gdzie jest najdroższe paliwo w Polsce? Lista miast.
  Gdzie jest najdroższe paliwo w Polsce? Nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Wrocławia.
  Postępowanie na miejscu wypadku. O czym pamiętać?
  Postępowanie na miejscu wypadku? Są pewnie zasady, o których każdy kierujący musi pamiętać. Dziś przypomnimy je.
  Nowe fotoradary w Polsce. GITD zmodernizuje 147 urządzeń
  Nowe fotoradary w Polsce, czyli właśnie zaczyna się wymiana 147 urządzeń rejestrujących. Nowe będą skuteczniejsze. Lokalizacje? Prawie te same.
  Mandat za przekroczenie DMC. 2022 r. ze zmianami?
  Mandat za przekroczenie DMC. 2022 r. i nowy taryfikator mandatów zwiększył wysokość kary? Dziś sankcja jest drastycznie bardziej surowa.
  Odszkodowanie z OC sprawcy. Kolizje BMW są "najdroższe"!
  Odszkodowanie z OC sprawcy? Wniosek jest jeden. Kierowcy BMW powodują zdecydowanie "droższe" kolizje od kierujących Hyundai`ami.
  Tunel na Zakopiance. Odcinkowy pomiar prędkości już działa!
  Tunel na Zakopiance. Odcinkowy pomiar prędkości wystartował wraz z nowym fragmentem trasy S7. Ile wynosi ograniczenie na tym odcinku?
  Wykroczenia na przejściach dla pieszych. Mimo kar nagminne!
  Wykroczenia na przejściach dla pieszych? Oznaczają 1500 zł mandatu i 15 punktów karnych. Niestety nawet taka kara nie odstrasza kierujących.