Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie

ubezpieczenie samochodu
ubezpieczenie samochodu
Materiały prasowe Toyota
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?

Dlaczego się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Ofiara wypadku drogowego nie musi się obawiać, że wypłata odszkodowania będzie opóźniona ze względu na problemy finansowe osoby, która go spowodowała. Kierowca za to może być pewien, że nie zostanie nagle zmuszony do zapłacenia bardzo dużej kwoty. Należy pamiętać, że świadczenia za szkody osobowe (np. poważne uszkodzenia ciała) sięgają czasem poziomu kilkuset tysięcy złotych. Warto też wiedzieć, że w przypadku niektórych krajów nie ma górnej granicy odpowiedzialności w przypadku szkód osobowych – informuje Jerzy Kowalczyk z TUZ Ubezpieczenia.

Ważnym argumentem za dbaniem o ciągłość ubezpieczenia jest też to, że średnio OC jest tańsze niż najniższa kara za brak ubezpieczenia pojazdu. Dla przykładu, w okresie styczeń – wrzesień 2019 do kasy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kierowcy wpłacili ponad 220 mln zł kar za brak OC. Średnia wartość szkody, jakie zapłacili nieubezpieczeni, wyniosła 16,5 tys. zł. Rekordzista musiał zwrócić UFG ponad 1,4 mln zł po wypadku. Warto wiedzieć, że od 2022 roku wzrosły opłaty karne za brak OC. Jeśli właściciel nie posiada ważnego obowiązkowego ubezpieczenia powyżej 14 dni, zapłaci karę w wysokości 6020 zł.

Warto pamiętać, że do odpowiedzialności finansowej może być pociągnięty nie tylko właściciel pojazdu, ale również kierowca, który prowadził pożyczony (i nieubezpieczony) samochód i spowodował wypadek.

AC jako dodatkowa ochrona

Ubezpieczenie Autocasco dedykowane jest osobom, którym zależy na dodatkowej ochronie pojazdu od uszkodzeń, zniszczenia i kradzieży, szczególnie kiedy planują poruszać się po nieznanym terenie czy parkować w okolicach, w których często dochodzi do aktów wandalizmu.

Ubezpieczenie Autocasco obejmuje szkody polegające na zniszczeniu, uszkodzeniu lub utracie ubezpieczonego pojazdu, jego części, a także wyposażenia podstawowego, dodatkowego i bagażu.

NNW Komunikacyjne

Oferta ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów kierowana jest do wszystkich, którzy chcą uzyskać dodatkowe wsparcie po zaistniałym zdarzeniu komunikacyjnym. Gwarantuje wypłatę świadczeń w przypadkach trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. Ochroną objęty jest kierowca oraz pasażerowie pojazdu.

Czym jest Assistance?

Ubezpieczenie Auto Assistance, podobnie jak wiele innych produktów ubezpieczeniowych, zazwyczaj jest proponowane przez ubezpieczycieli w kilku różnych wariantach ubezpieczenia. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego do swoich potrzeb. W standardowym  wariancie ubezpieczenia Assistance najczęściej znajduje się podstawowa pomoc, jaką jest holowanie w przypadku zaistnienia kolizji drogowej. W wariancie podstawowym ubezpieczyciel zwykle pokrywa koszty holowania pojazdu na lawecie do 100 km. To bardzo ważny aspekt, kiedy pod uwagę brany jest dalszy wyjazd wakacyjny.

W wariantach o szerszym zakresie ochrony  polisa obejmuje ochroną zdarzenia wynikające nie tylko z kolizji/wypadku, ale też z awarii bądź unieruchomienia pojazdu. Pokrywa świadczenia w zakresie naprawy na miejscu zdarzenia, holowania, przewozu osób, parkingu, zakwaterowania, usług informacyjnych.

Limit holowania zależy od wykupionego wariantu ubezpieczenia, niektórzy ubezpieczyciele proponują większą liczbę kilometrów, nawet do 1500 km za granicą. W wariantach o szerszym zakresie ochrony  można otrzymać również nocleg w hotelu, pojazd zastępczy czy zwrot kosztów powrotu do miejsca zamieszkania. Ważne są również takie aspekty ubezpieczenia, jak np. brak limitu kilometrowego od miejsca zdarzenia lub zamieszkania czy holowanie do miejsca wskazanego przez ubezpieczającego, a nie do najbliższego warsztatu samochodowego. Rozszerzony wariant Auto Assistance jest szczególnie ważny w okresie wakacyjnym. Co bowiem zrobi kierowca, kiedy w drodze nad morze czy w góry, na środku trasy, 300 kilometrów od domu, zepsuje się samochód? Dla przykładu, w pakiecie Auto Assistance TUZ Ubezpieczenia zwiększyliśmy sumę ubezpieczenia, limit kilometrów na usługę holowania oraz znieśliśmy limity na dostarczenie paliwa w przypadku awarii czy unieruchomienia pojazdu  - dodaje Jerzy Kowalczyk.

Jednym z podstawowych aspektów, jakie rozważają właściciele pojazdów zastanawiający się nad wykupieniem polisy Auto Assistance, jest to, czy ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywała jedynie na terytorium Polski, czy również poza granicami kraju. Zasadniczą rolę w odpowiedzi wyjaśniającej to zagadnienie odgrywa zazwyczaj wariant ubezpieczenia Assistance, na jaki zdecydował się ubezpieczony. W przypadku podstawowych wariantów tego rodzaju ubezpieczenia, z ochrony będzie można skorzystać jedynie na terenie Polski. Jeżeli często wyjeżdżamy za granicę, warto rozważyć wykupienie rozszerzonego wariantu ubezpieczenia pojazdu. Wówczas z pomocy w przypadku unieruchomienia samochodu będzie można skorzystać także we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zielona Karta

Obowiązek jej wykupienia i posiadania nakładany jest obecnie na posiadacza pojazdu mechanicznego (np. samochodu bądź motocykla) w krajach, które wylistowane są na stronie: https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu. Aktualnie Zieloną Kartę trzeba posiadać wjeżdżając na teren Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Turcji, Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroko i Tunezji.

Podróżując po terytorium wielu państw nie musimy posiadać Zielonej Karty. Jest tak w krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. Posiadacze polskiej polisy ubezpieczeniowej OC pojazdu mogą także bez dodatkowych dokumentów poruszać się po terytorium takich państw jak: Szwajcaria, Norwegia, Wielka Brytania, Lichtenstein, Islandia, Monako, San Marino, Wyspy Owcze, Gibraltar, a od niedawna także Bośnia i Hercegowina.

Źródło: TUZ Ubezpieczenia

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
  Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie? Niestety nie dla każdego kierowcy będziemy mieli dobre informacje...
  Taryfikator punktów karnych 2022. Aktualna tabela!
  Taryfikator punktów karnych 2022? Tak, mamy najnowszą tabelę z punktami karnymi. A wszystko za sprawą projektu rozporządzenia. Został opublikowany.
  Narzędzia do warsztatu na... Oscara. Oscara designu!
  Narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być nudne czy brzydkie. Ten zestaw otrzymał właśnie nagrodę Red Dot za wzornictwo.
  Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
  Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
  Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
  Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
  Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
  Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Cena paliwa a pensja. Ile kilometrów można przejechać za średnią krajową w krajach UE
  Obywatel Luksemburga przejedzie za dzienny zarobek trzy razy więcej kilometrów niż Polak. Rosnące ceny benzyny ograniczają możliwości Europejczyków w kwestii podróżowania.