reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?

Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?

Leasing samochodów: jaki będzie rok 2021 dla branży? Czy ma szanse na odbudowę? O tym opowie ekspert - główny ekonomista firmy EFL.

Rynek leasingowy: w roku 2021 urośnie nawet o 15 proc.!

Rok 2021 może oznaczać czas dynamicznych wzrostów dla branży leasingowej. Tak przynajmniej prognozuje Marcin Nieplowicz - główny ekonomista firmy EFL. Ekspert szacuje, że wzrost zainteresowania tego typu finansowaniem może sięgnąć nawet 15 proc. A filary tego sukcesu będą tak naprawdę aż trzy. Bo przedsiębiorcy będą leasingować nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy ciężkie oraz maszyny. Wizja taka jest szczególnie ważna. Po pierwsze daje branży szansę na dalszy rozwój. Po drugie pokazuje jej siłę. Bo choć rok 2020 upłynął pod znakiem ograniczeń pandemicznych, firmy leasingowe nie mogły mówić o finansowej katastrofie, a raczej łagodnym wyhamowaniu.

Leasing samochodów: rok był trudny, a wyniki wcale nie takie złe!

Zamknięcie gospodarki w II kwartale 2020 spowodowało spadek rynku leasingu aż o 34 proc. rok do roku. To była przede wszystkim pochodna pierwszej od 28 lat recesji gospodarczej w Polsce oraz bardzo negatywnego przełożenia pandemii Covid-19 i restrykcji administracyjnych na decyzje inwestycyjne polskich przedsiębiorców. - powiedział Marcin Nieplowicz.

II kwartał roku 2020 oznaczał spadek rynku leasingu o 34 proc. Czemu zatem rok zakończył się z wynikiem na poziomie tylko -10 proc.? Powodów jest kilka. Pierwszym pozytywnym sygnałem okazała się pomoc rządowa. Tarcza Finansowa 1.0 oznaczała wpompowanie w mikro, małe i średnie firmy w sumie 61 miliardów złotych. Dzięki temu już w III kwartale roku 2020 przedsiębiorcy wrócili do inwestowania. Tak, później pojawiła się druga fala epidemii, jednak wtedy nie można było już mówić o dramatycznym spadku, a raczej wyhamowaniu zainteresowania leasingiem.

Trudny rok 2020. Lżejszy jednak od wielkiego kryzysu...

Świadczy to o relatywnie dużej odporności polskiego rynku leasingu na trudne otoczenie ekonomiczne i jest bardzo dobrym prognostykiem na ten rok. Pamiętajmy, że ubiegłoroczne wyniki branży są nieporównywalnie lepsze niż te odnotowane w 2009 roku, kiedy Wielki Kryzys Finansowy doprowadził do spadku całego rynku leasingu o ponad 30 procent - podkreśla ekonomista EFL.

Leasing samochodów to dopiero początek. Będą też ciężarówki i maszyny.

O jak dobrych prognozach na rok 2021 można mówić? Marcin Nieplowicz uważa, że wzrost finansowania pojazdów lekkich przez firmy leasingowe może sięgnąć nawet 17 proc. Na tym jednak nie koniec. Bo dobry wynik osiągnięty w tym segmencie, zostanie poparty przez rosnące zainteresowanie leasingiem samochodów ciężarowych - tutaj wzrost również powinien oscylować w granicy 17 proc. Trzecim filarem sukcesu rynku leasingowego stanie się finansowanie zakupu maszyn. W tym przypadku ekonomista EFL przewiduje 12-proc. wzrost.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?
Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama