reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Znaczny wzrost popularności aut z LPG

Znaczny wzrost popularności aut z LPG

Przez wzrost cen tradycyjnych paliw, część kierowców postanowiła przerzucić się na dwukrotnie tańszy gaz LPG. Z raportu przygotowanego przez e-petrol.pl i formę Mamiński i Wspólnicy wynika iż do końca roku liczba aut na gaz wzrośnie do 2,5 mln (w 2010 było ich 2,3 mln).

"Kondycja branży LPG zdecydowanie się poprawia. Głównie za sprawą zwiększonego popytu na autogaz, który wynika głównie z wysokich cen paliw tradycyjnych oraz zwiększonego zapotrzebowania na gaz do ogrzewania. Liczba aut na gaz do końca roku wzrośnie o 200 tys. sztuk co oznacza, że w grudniu tego roku po polskich drogach będzie jeździło aż 2,5 mln aut na gaz" – głosi raport.

Zobacz też: Ulgi dla samochodów elektrycznych

Oprócz zapotrzebowania na gaz do aut rośnie także zainteresowanie na gaz do ogrzewania (firmy notują w tym roku 15-20% zwyżki sprzedaży).

Kryzys nie dotknął branży LPG. Z ankiet przeprowadzonych na grupie 60 największych firm z branży LPG wynika, że 26,7 % sytuację w branży uważa za dobrą, a 48,3 % za stabilną. Aż 60 % firm twierdzi, że sytuacja w branży przez najbliższy rok będzie dobra, a 40 % uważa, że będzie stabilna. Aż 90 % firm chce zainwestować w tym roku pieniądze na rozwój sieci stacji benzynowych, na fuzje i przejęcia, zakup nowych urządzeń i instalacji oraz środków transportu.

Agencji Rynku Energii podaje, że w okresie styczeń-czerwiec zużyto w Polsce 1042,7 tys. ton gazu LPG. Dlatego producenci i importerzy spodziewają się, że w drugim półroczu tego roku zapotrzebowanie na gaz płynny w Polsce będzie jeszcze wyższe.

Zobacz też: Statoil obniży ceny paliw nawet o 35 groszy

W całym 2010 roku zużyto 2265 tys. ton LPG.

Analitycy e-petrol.pl twierdzą, że ceny LPG na stacjach wzrosną jeszcze w tym roku. Będzie to wynikiem wysokich cen gazu w hurcie, który w grudniu może kosztować nawet 3600 zł za tonę, (o 200 zł drożej niż np. wrześniu i o 100 zł drożej, niż w styczniu tego roku) co jest rekordowym wynikiem w porównaniu do ubiegłych lat. Na stacjach benzynowych za gaz zapłacimy o wiele więcej obecnie.

Komisja Europejska chce, aby od 2018 roku akcyza i opłata paliwowa na LPG wzrosła z obecnych 125 euro do 500 euro za tonę. Firmy z branży nie obawiają się planowanych przez Komisję Europejską podwyżek akcyzy.

Zobacz też: Przybywa klientów programu Vitay

KE chce by w 2018 roku cena ON była o 30 groszy wyższa, cena benzyny bez zmian, a cena LPG o 85 groszy - 1 zł wyższa niż obecnie. Państwa członkowskie Unii będą jednak miały możliwość skorzystania z okresu przejściowego do 2023 roku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez wzrost cen tradycyjnych paliw, część kierowców postanowiła przerzucić się na dwukrotnie tańszy gaz LPG. Fot. Fotolia
Przez wzrost cen tradycyjnych paliw, część kierowców postanowiła przerzucić się na dwukrotnie tańszy gaz LPG. Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama