reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Ulgi dla samochodów elektrycznych

Ulgi dla samochodów elektrycznych

Aby zwiększyć popyt na auta elektryczne w Polsce, rząd chce wprowadzić zmiany przepisów, by ułatwić codzienną eksploatację samochodów zasilanych prądem.

Nad ekologicznymi propozycjami w Warszawie pracuje już magistracki zespół. W jego skład wchodzą przedstawiciele stołecznego biura infrastruktury, Zarządu Dróg Miejskich oraz miejski inżynier ruchu.

„Chcemy wspierać rozwój zielonej motoryzacji. Jest tylko jeden problem: oznakowanie samochodów elektrycznych” - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy UM Warszawa.Obawy magistratu dotyczą puszczenia aut elektrycznych na buspas. Jest ryzyko, że pojazdy spalinowe także zaczną jeździć po buspasach. Policja nie będzie mogła nic zrobić, bo nie odróżni w ruchu jednego auta od drugiego.

Zobacz też: Czy dopłaty do zakupu aut elektrycznych zachęcą klientów?

Tylko wyraźne oznaczenie tych aut może zmniejszyć ryzyko zamieszania.

„Najlepiej gdyby były to tablice rejestracyjne w zielonym kolorze” - proponuje Milczarczyk.

Jednak do wprowadzenia takiego oznakowania samorząd nie ma prawa. Musi to zrobić władza centralna.

„Nad takim rozwiązaniem pracuje specjalny zespół ds. motoryzacji działający przy Ministerstwie Gospodarki. Czekamy na rozstrzygnięcia w tej sprawie” – mówi Milczarczyk.

Przedstawiciele resortu gospodarki nie podali konkretnego terminu zakończenia prac, ale w Warszawie są niemal pewni, że stanie się to najpóźniej na początku 2012 r.  Na początku przyszłego roku magistrat chce wpuścić elektryczne auta na warszawskie buspasy.

Zobacz też: Elektryczny Smart teraz także na dwóch kołach

Branża motoryzacyjna przyjmuje takie zapowiedzi z umiarkowanym entuzjazmem.

„Żeby nie skończyło się tylko na zapowiedziach” – odpowiada Katarzyna Siekowska, dyrektor marketingu i PR w e+, firmie, która zajmuje się m.in. leasingiem oraz wypożyczaniem aut elektrycznych.

Zdaniem Katarzyny Siekowskiej ślad za Warszawą poszłyby inne miasta, gdyby tylko wprowadzono odpowiednie rozwiązania na szczeblu centralnym. Obecnie w Krakowie mówi się o pozwoleniu na przejazd samochodem elektrycznym przez strefę A wokół Rynku Głównego a także o zwolnieniu takich samochodów z opłat parkowania.

Takie rozwiązania zdecydowały się największe miasta europejskie, takie jak Berlin, Paryż czy Londyn. W ten sposób minimalizują emisję spalin do środowiska i zmniejszają ruch w centrach miast. Na razie samochodów elektrycznych jest mało, a na dodatek są one drogie. Za oferowane już na polskim rynku Mitsubishi i-MiEV czy Peugeot iON trzeba zapłacić grubo ponad 100 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama