| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Niemiecki rząd zachęca do kupowania aut elektrycznych. 20 tys. złotych dopłaty

Niemiecki rząd zachęca do kupowania aut elektrycznych. 20 tys. złotych dopłaty


Rząd w Berlinie planuje, że do 2020 roku po niemieckich drogach będzie jeździć milion samochodów z napędem elektrycznym. Aby osiągnąć ten cel politycy ogłosili pakiet zachęt dla posiadaczy pojazdów elektrycznych.

"Niemcy powinny zajmować czołową pozycję na globalnym rynku pojazdów z napędem elektrycznym. Nie będzie to jednak łatwe" - powiedziała kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z ekspertami, poświęconym popularyzacji pojazdów z napędem elektrycznym.

Niemieckie władze zapowiadają, że do 2013 roku przeznaczą miliard euro na rozwój badań nad technologią napędów elektrycznych. Z rządowych zapowiedzi wynika, że właściciele samochodów elektrycznych będą mogli liczyć na ulgi podatkowe przez 10 lat, bezpłatne parkingi, a także przywileje na drogach, takie jak prawo do korzystania z buspasów. Są także plany aby wyznaczyć oddzielne pasy ruchu dla takich pojazdów.

Sam rząd Niemiec chce także dać kierowcom dobry przykład, ponieważ około 10% wynajętych lub zakupionych samochodów służbowych mają stanowić auta z napędem elektrycznym.

Zobacz również: Mercedes wyprodukował 400 000 egzemplarzy Klasy S

Według ekspertów bez zwiększenia rządowych subwencji i programu zachęt nie uda się zrealizować celu, wyznaczonego w przyjętym w 2009 roku "Narodowym programie rozwoju elektromobilności". Plan ten zakładał, że w ciągu 10 lat, czyli do 2019 roku, liczba samochodów z napędem elektrycznym na drogach w Niemczech zwiększy się do miliona. Obecnie w Niemczech zarejestrowano 2300 takich samochodów, a bez podjęcia przez rząd dodatkowych działań w 2020 roku ich liczba zwiększyłaby się do 450 tysięcy.

Zobacz również: Fatalny stan polskich dróg. NIK ujawnia wyniki kontroli

Dlatego rząd proponuje program "interesujących i przemyślanych zachęt", które mają wspierać rozwój samochodów elektrycznych. Zdaniem Merkel - zwykłe dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Zwolenniczką wprowadzenia premii zakupowych w wysokości 5 tys. euro (ok. 20 tys. zł) jest m.in. szefowa parlamentarnej frakcji Zielonych Renate Kuenast.

Niemieccy producenci aut ustalili, że pojazdy z napędem elektrycznym są średnio od 4 tys. do 9 tys. euro droższe od aut z napędem tradycyjnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »