reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Zmiany w ubezpieczeniach OC i AC w 2011 roku

Zmiany w ubezpieczeniach OC i AC w 2011 roku

W 2011 roku wzrośnie cena składek OC i AC. Zmiany nie dotyczą jednak wyłącznie kosztów ubezpieczenia. Kierowcy więcej zyskają niż stracą. Ustawa regulująca prawo ubezpieczeniowe w tym zakresie, wejdzie w życie w połowie 2011 roku.

Dzięki zapisom zawartym w nowej ustawie unikniemy sytuacji, tzw. podwójnego ubezpieczenia. Do tej pory, jeśli nie zerwaliśmy umowy z ubezpieczycielem na dzień przed jej upływem, przedłużano ją automatycznie o kolejny rok bez naszej wiedzy. Dochodziło do sytuacji, w których po upływie terminu umowy, podpisywaliśmy umowę ubezpieczeniową z innym usługodawcą. Poprzedni umowę przedłużał i musieliśmy płacić dwie składki. Nowa ustawa umożliwi kierowcy zerwanie umowy przedłużonej w każdym momencie, jeśli będzie on miał wykupione ubezpieczenie u innego usługodawcy. Ponadto ubezpieczyciel będzie miał obowiązek informowania klientów o kończącym się terminie ważności umowy na dwa tygodnie przed jej wygaśnięciem.

Zobacz również: Równy stopień recyklingu dla wszystkich pojazdów

W nowej ustawie znalazł się również zapis dotyczący samochodu, który zmienia właściciela. Gdy sprzedający bądź nowy właściciel nie wypowiedzą umowy, polisa ważna będzie jedynie do końca okresu, na jaki została zawarta. Ponadto zmienią się kryteria zawierania umów. Już nie tylko podpis odręczny, ale i odtworzony mechanicznie pozwoli na zawiązanie umowy. Ułatwi to m.in. zawieranie umów przez internet, co wpłynie na rozwój ubezpieczeń direct oraz porównywarek internetowych zajmujących się polisami.

Zobacz również: Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Ubezpieczyciele też zyskają. Usługodawca będzie miał prawo do zmiany wysokości składek podczas trwania umowy, ale tylko wtedy gdy właściciel pojazdu zatai niekorzystne dla niego informacje podczas wypełniania formularza oferty. Zatem kłamstwa będą karane od razu, a nie dopiero przy ewentualnej szkodzie ubezpieczeniowej. Ponadto Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie odpowiedzialny za roszczenia osób poszkodowanych w przypadku bankructwa firmy ubezpieczeniowej. Nowe przepisy wprowadzają łącznie kilkadziesiąt zmian do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama