REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Optymistyczne prognozy dla przemysłu motoryzacyjnego

Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koncerny takie jak Volkswagen, Opel i Fiat, które mają swoje fabryki na terenie Polski planują w 2011 roku podnieść wydajność produkcji. Wiążą się z tym podwyżki płac pracowników i stworzenie nowych miejsc pracy.

Jak donosi dziennik Gazeta Prawna, związek „Solidarność” działający w fabryce samochodów dostawczych Volkswagen, wynegocjował 5-cio procentową podwyżkę płac dla pracowników. Poza wprowadzeniem programu socjalnego i emerytalnego, firma ujawniła, że nie będą to jedyne korzyści, na które mogą liczyć ich pracownicy. Z początkiem roku uzyskali także prawo do leasingu dwóch popularnych modeli Volkswagena (Caddy, Golf) na konkurencyjnych warunkach.

REKLAMA

Nie tylko w poznańskiej fabryce zapowiedziane zostały podwyżki. Jak ujawnił rzecznik General Motors Poland, Przemysław Byszewski, w gliwickiej fabryce pensje mają wzrosnąć o 4 - 5 procent. Fiat Auto Polska, po podsumowaniu ubiegłego roku, również pomyśli o zwiększeniu wynagrodzenia dla swoich pracowników.

Zobacz również: „Krokodyle” będą kontrolować wszystkich

REKLAMA

Jak zapowiedział Andrzej Korpak, dyrektor General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach, fabryka chce rozpocząć wcześniejszą produkcję nowej wersji Opla Astry IV. W związku z tym, pojawią się tam nowe miejsca pracy, co jednocześnie przyczyni się do poprawienia wyników produkcji. W ubiegłym roku fabrykę opuściło 158 tysięcy aut, a na rok 2011 przewidywana jest produkcja aż 170 tysięcy pojazdów.

Również zakłady Fiata w Tychach, zapowiadają wzrost liczby produkowanych aut. Dzięki nowej Lancii Ypsilon, która będzie seryjnie wytwarzana od wiosny, fabryka planuje przekroczenie tegorocznego poziomu 530 tysięcy samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Danielewicz, rzecznik prasowy Volkswagena Poznań, ujawnił, że fabryka planuje 10-cio procentowy wzrost produkcji. Nadzieja na ten wzrost związana jest z trwającą od września produkcją nowego, popularnego w Niemczech modelu – Caddy. W 2010 roku z linii montażowej Volkswagena zjechało około 150 tysięcy aut.

Zobacz również: Nowa Kia Picanto

Według Rafała Orłowskiego z firmy AutomotiveSuppliers.pl w 2011 roku trzy zakłady wyprodukują więcej aut niż w zeszłym. W 2010 roku z polskich fabryk wyjechało około 855 tysięcy samochodów, w 2011 roku planowany jest wzrost do poziomu 909 tysięcy. 

Jedynie w FSO Żerań w marcu 2011 roku zostanie zakończona produkcja Chevroleta Aveo w związku z wygaśnięciem jego licencji. Wznowić ją będzie mógł tylko nowy inwestor. Negocjacje wciąż trwają.

REKLAMA

W zakładach motoryzacyjnych pracuje około 136,3 tysiące osób, co stanowi 5,6 procenta ogółu zatrudnionych w polskim przemyśle. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym sektorze wynosi 3325 złotych. Jest to znacznie wyższa stawka od średniej w przemyśle przetwórczym (2988 złotych), a zbliżona do średniej w przemyśle ogółem.

W porównaniu z pozostałymi sektorami przemysłu przetwórczego, liczba pracowników motoryzacji jest niewielka. Efektem tego wyniku jest bardzo wysoka wydajność pracy w tym sektorze. W 2009 roku wartość produkcji sprzedanej przypadającej na jednego zatrudnionego wzrosła (o 1,6 proc. i wyniosła 610,2 tys. zł) i była prawie dwukrotnie większa od średniej dla ogółu przemysłu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA