reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Zmiana w przepisach wiąże się ze stratami sprzedawców, jednak może się okazać korzystna dla klientów indywidualnych, którzy mogą spodziewać się, największych od lat, promocji. W październiku i w listopadzie w salonach dealerskich sprzedano ponad 30 tysięcy samochodów. Prognozy przewidują, że w grudniu wynik ten zostanie poprawiony. Osiągnięto tym samym rezultat lepszy o 20 procent, w stosunku do poprzedniego roku. Zaś w ciągu ostatnich sześciu lat sprzedawcy nowych samochodów aż trzykrotnie osiągnęli pułap 30 tysięcy. Jednak wiązano to z wyprzedażą modeli z poprzedniego roku.

Zobacz również: Od 2011 roku samochód zarejestrujemy online

Prawdopodobnie w przyszłym roku klienci nie będą mogli skorzystać z posezonowej wyprzedaży. Zwyczajnie dilerzy nie będą mieli nadwyżki produkcyjnej. Nawet w tym momencie pojawiają się nieznaczne problemy związane z realizacją zamówień. To z kolei wynika z tego, że firmy składają duże zamówienia, chcąc skorzystać z ostatniej okazji kupienia samochodów z kratką, co do końca roku, daje im możliwość odliczenia całości VAT-u. Wiele firm decyduje się na dokonanie przedpłaty i odebranie, jeszcze nie wyprodukowanego, samochodu w przyszłym roku, dzięki temu wybiegowi będą mogli jeszcze odliczyć VAT.

Statystyki prowadzone przez Samar mówią o tym, że około 60 procent samochodów osobowych trafiło w tym roku do firm, natomiast w roku poprzednim o 20 procent więcej kupili klienci indywidualni. Takie odwrócenie sytuacji sugeruje, że firmy zdecydowały dokonać się zakupu teraz, z możliwością odliczenia całości VAT, a tym samym w nowym roku większość z nich nie będzie miała takiej potrzeby.

Dilerzy samochodowi nie wiedzą jak dużego spadku sprzedaży mogą się spodziewać. Ale na podstawie statystyk z 2004 roku, kiedy sytuacja na polskim rynku motoryzacyjnym była podobna, można spodziewać się zmniejszonej sprzedaży nawet o 40 - 50 procent.

Zobacz również: Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Bruksela, na skutek prośby polskiego rządu, pozwoliła na zawieszenie przepisów dotyczących odliczeń VAT od samochodów osobowych z kratką. Taki stan ma potrwać aż do końca 2012 roku.

Potencjalnie dilerzy muszą się liczyć także ze zmniejszonym zainteresowaniem ze strony klientów indywidualnych. Część z nich bowiem, w związku z podwyżką VAT do 23 procent, kupiło samochód w tym roku. Jednak dilerzy dołożą wszelkich starań, żeby zainteresować potencjalnych kupców. Podstawowe ceny samochodów prawdopodobnie nie ulegną zmianie, jednak pojawią się specjalne akcje promocyjne i wysokie rabaty.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Audi
fot. Audi

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama