reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Zmiana w przepisach wiąże się ze stratami sprzedawców, jednak może się okazać korzystna dla klientów indywidualnych, którzy mogą spodziewać się, największych od lat, promocji. W październiku i w listopadzie w salonach dealerskich sprzedano ponad 30 tysięcy samochodów. Prognozy przewidują, że w grudniu wynik ten zostanie poprawiony. Osiągnięto tym samym rezultat lepszy o 20 procent, w stosunku do poprzedniego roku. Zaś w ciągu ostatnich sześciu lat sprzedawcy nowych samochodów aż trzykrotnie osiągnęli pułap 30 tysięcy. Jednak wiązano to z wyprzedażą modeli z poprzedniego roku.

Zobacz również: Od 2011 roku samochód zarejestrujemy online

Prawdopodobnie w przyszłym roku klienci nie będą mogli skorzystać z posezonowej wyprzedaży. Zwyczajnie dilerzy nie będą mieli nadwyżki produkcyjnej. Nawet w tym momencie pojawiają się nieznaczne problemy związane z realizacją zamówień. To z kolei wynika z tego, że firmy składają duże zamówienia, chcąc skorzystać z ostatniej okazji kupienia samochodów z kratką, co do końca roku, daje im możliwość odliczenia całości VAT-u. Wiele firm decyduje się na dokonanie przedpłaty i odebranie, jeszcze nie wyprodukowanego, samochodu w przyszłym roku, dzięki temu wybiegowi będą mogli jeszcze odliczyć VAT.

Statystyki prowadzone przez Samar mówią o tym, że około 60 procent samochodów osobowych trafiło w tym roku do firm, natomiast w roku poprzednim o 20 procent więcej kupili klienci indywidualni. Takie odwrócenie sytuacji sugeruje, że firmy zdecydowały dokonać się zakupu teraz, z możliwością odliczenia całości VAT, a tym samym w nowym roku większość z nich nie będzie miała takiej potrzeby.

Dilerzy samochodowi nie wiedzą jak dużego spadku sprzedaży mogą się spodziewać. Ale na podstawie statystyk z 2004 roku, kiedy sytuacja na polskim rynku motoryzacyjnym była podobna, można spodziewać się zmniejszonej sprzedaży nawet o 40 - 50 procent.

Zobacz również: Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Bruksela, na skutek prośby polskiego rządu, pozwoliła na zawieszenie przepisów dotyczących odliczeń VAT od samochodów osobowych z kratką. Taki stan ma potrwać aż do końca 2012 roku.

Potencjalnie dilerzy muszą się liczyć także ze zmniejszonym zainteresowaniem ze strony klientów indywidualnych. Część z nich bowiem, w związku z podwyżką VAT do 23 procent, kupiło samochód w tym roku. Jednak dilerzy dołożą wszelkich starań, żeby zainteresować potencjalnych kupców. Podstawowe ceny samochodów prawdopodobnie nie ulegną zmianie, jednak pojawią się specjalne akcje promocyjne i wysokie rabaty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama