reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Koniec z atrapami fotoradarów, na autostradzie pojedziemy szybciej

Koniec z atrapami fotoradarów, na autostradzie pojedziemy szybciej


Podpisana prze Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy dotyczącej Prawa o ruchu drogowym pozwala na zwiększenie dozwolonej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku.

Oprócz zwiększenia tolerancji z 5 do 10 km/h i podniesienia limitów dopuszczalnej prędkości na autostradach ze 130 na 140 km/h i na drogach ekspresowych dwujezdniowych ze 110 na 120 km/h, nowelizacja ustawy zawiera zapisy o rozpoczęciu przygotowań do wprowadzenia systemu automatycznego nadzoru ruchu drogowego, który ma połączyć wszystkie fotoradary w zautomatyzowaną sieć.

Zwiększenie limitów prędkości senatorowie uzasadniają dwoma argumentami. Po pierwsze, prędkościomierze samochodowe mogą być niedokładne i zawyżać lub zaniżać rzeczywistą prędkość pojazdu, a drugim argumentem jest to, że kierujący pojazdem musi w pierwszej kolejności obserwować drogę, po której jedzie, a dopiero potem wskaźniki umieszczone w kokpicie samochodu.

Zobacz również: Elektryczna Toyota RAV4

Podwyższone zostaną dopuszczalne prędkości samochodów osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ze 130 km/h do 140 km/h - na autostradzie oraz ze 110 km/h do 120 km/h - na drodze ekspresowej dwujezdniowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała, że warunki techniczne na drogach tych kategorii umożliwiają jazdę z wyższymi prędkościami, nie obniżając przy tym poziomu bezpieczeństwa kierujących. Bez zmian pozostaje dopuszczalna prędkość z jaką można jeździć po pozostałych typach dróg.

Nowelizacja zakłada także, że z dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a prawdziwe urządzenia te mają być wyraźnie oznakowane i widoczne. Fotoradary mają spełniać przede wszystkim rolę prewencyjną i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Zobacz również: General Motors wraca na giełdę

Nowe przepisy dotyczące fotoradarów wprowadzają podstawy do utworzenia automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Zdjęcia wykonane przez fotoradary trafią do głównego komputera, który za pośrednictwem bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) ustali właściciela samochodu i prześle do niego wezwanie. Uruchomienie zautomatyzowanej sieci fotoradarów planowane jest na lipiec 2011 roku.

Źródło: onet

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama