reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Premiery i zapowiedzi > Autobusy Toyoty zasilane wodorem wchodzą do sprzedaży!

Autobusy Toyoty zasilane wodorem wchodzą do sprzedaży!

Już na początku 2017 roku Toyota rozpocznie sprzedaż autobusów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Jeśli się sprawdzą, ich flota zostanie rozszerzona jeszcze przed igrzyskami w Tokio w 2020 roku.

Wodorowe autobusy od Toyoty

W przyszłym roku Biuro Transportu władz Tokio zakupi do swojego parku pojazdów dwa autobusy wodorowe Toyoty. Będzie to sposobność dla japońskiego koncernu do zintensyfikowania działań na rzecz zwiększenia świadomości Japończyków na temat korzyści z wykorzystywania pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi w transporcie publicznym. Sprzedaż nowego pojazdu zostanie zwiększona w 2018 roku, aby przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich osiągnąć liczbę 100 wodorowych autobusów, wożących pasażerów na regularnych trasach komunikacji miejskiej. Większość nowych pojazdów trafi do floty autobusowej tokijskiej metropolii.

Zobacz też: Autobusy hybrydowe w Częstochowie

Podczas opracowywania autobusu FC Bus Toyota skorzystała z doświadczenia zdobytego dzięki współpracy z Hino Motors, producentem autobusów i pojazdów ciężarowych należącym do Toyota Group. System ogniw paliwowych Toyoty (Toyota Fuel Cell System, TFCS1) został pierwotnie opracowany z myślą o debiutującej w 2014 roku Toyocie Mirai, a następnie dostosowany do potrzeb większego pojazdu. Autobusy Toyota FC Bus przeszły wielokrotne testy drogowe, których celem było sprawdzenie praktycznych aspektów ich użytkowania w systemie transportu publicznego wielkiego miasta. Pojazdy wykorzystujące technologię ogniw paliwowych przynoszą wiele korzyści swoim użytkownikom, społeczeństwu i środowisku naturalnemu. Napęd na ogniwa paliwowe Toyoty wyróżnia się znacznie większą wydajnością energetyczną w porównaniu z silnikami spalinowymi. Jednocześnie nie emituje żadnych spalin, a jedynie parę wodną, przyczyniając się do ograniczenia skażenia powietrza w mieście i do ochrony środowiska.

Autobus z napędem wodorowym Toyota FC Bus

Źródło: Toyota

Autobusy FC będą pełniły ważną funkcję w polityce bezpieczeństwa japońskich miast. Toyota zamontowała w nich system produkcji energii o dużej pojemności na potrzeby zewnętrznych odbiorników. Toyota FC Bus dostarcza maksymalnie 9 kW mocy i 235 kWh2 energii, może być zatem wykorzystywana jako źródło energii w sytuacjach kryzysowych, m.in. do zasilania miejsc ewakuacji ludności czy centrów zarządzania kryzysowego.

Zobacz też: Elektryczny Solaris Urbino 12 Autobusem Roku 2017

W 2014 roku firma wprowadziła na rynek napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi sedana Mirai. W krótkim czasie Toyota zebrała kilka tysięcy zamówień na ten rewolucyjny pojazd od klientów indywidualnych, biznesowych oraz instytucjonalnych. Japoński koncern inwestuje w rozwój kolejnych produktów napędzanych wodorem – autobusów i wózków widłowych, nowych modeli aut osobowych oraz stacjonarnych agregatów wykorzystujących ogniwa paliwowe do zasilania domów i biur. Toyota współpracuje z inwestorami prywatnymi oraz władzami lokalnymi i państwowymi w wielu krajach na rzecz rozbudowy infrastruktury produkcji i dystrybucji wodoru, opartych na odnawialnych źródłach energii. W ten sposób japoński koncern dąży do realizacji idei społeczeństwa wodorowego.

Dane techniczneg hybrydowego autobusa Toyota FC Bus

Pojazd

Długość / szerokość / wysokość

10 525 / 2 490 / 3 340 mm

Liczba miejsc (miejsca siedzące + stojące + kierowca)

77 (26+50+1)

Zestaw ogniw paliwowych

Nazwa

Toyota FC Stack

Typ

Ogniwa paliwowe z elektrolitem polimerowym

Moc maksymalna

114 kW × 2 zestawy (155 KM ×2)

Silnik

Typ

Synchronizatory AC

Moc maksymalna

113 kW × 2 zestawy (154 KM × 2)

Maksymalny moment obrotowy

335 Nm× 2

Wysokociśnieniowe zbiorniki wodoru

Liczba zbiorników

10

Ciśnienie wodoru

70 MPa (około 700 barów)

Procentowe stężenie wagowe

5,7 wt%

Wewnętrzna pojemność zbiorników

600 l

Akumulatory

Typ

Niklowo-wodorkowy

System zasilania zewnętrznych odbiorników energii o wysokiej pojemności

Moc maksymalna

9 kW

Pojemność energetyczna

235 kWh

1System ogniw paliwowych Toyoty łączy technologię hybrydową z technologią wodorowych ogniw paliwowych oraz z wysokociśnieniowymi zbiornikami wodoru.

2Po konwersji DC/AC we wzmacniaczu napięcia. Pojemność energetyczna zależy od wydajności wzmacniacza napięcia, ilości dostępnego wodoru i zapotrzebowania na energię.

Źródło: materiały prasowe Toyota

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama