REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligentny samochód przyszłości - jak będzie działać?

REKLAMA

REKLAMA

Inżynierowie coraz śmielej eksperymentują z autonomicznymi samochodami przyszłości. Widzą w nich sposób nie tylko na poprawę komfortu jazdy ale i na jej bezpieczeństwo. Czego możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości od samochodu?

REKLAMA

Według statystyk Komendy Głównej Policji do ponad 80% wypadków w Polsce dochodzi z winy kierowców[1]. Szczęśliwie większość z tych zdarzeń nie kończy się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Odbija się to jednak na finansach Polaków. W 2013 roku koszt wszystkich wypadków i kolizji drogowych wyniósł ponad 49 mld złotych[2]. Zdaniem ekspertów z Intela do wzrostu poziomu bezpieczeństwa na drogach może przyczynić się powszechne wykorzystanie inteligentnych samochodów. Do 2020 roku te nowoczesne pojazdy będą wyposażone w szereg udogodnień, które ułatwią jazdę i sprawią, że będzie się ona wiązać z dużo mniejszym ryzykiem.

REKLAMA

Idealna temperatura czy ulubiona muzyka bez potrzeby dotykania jakichkolwiek przycisków to nie wszystko, co mają do zaoferowania samochody najnowszej generacji. Dziś są one konstruowane w taki sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. „Inteligentne samochody rozpoznają nie tylko twarz i gesty właściciela, lecz także jego stan psychofizyczny – ostrzegają w sytuacji, w której kierowca jest roztargniony lub senny. Pojazdy nowej generacji analizują dane dostarczane przez otoczenie, alarmują wówczas, gdy na drodze pojawia się niebezpieczeństwo, rozpoznają znaki drogowe i kolory świateł” – powiedział Juliusz Kornaszewski z Intela.

Dzięki zaawansowanym technologiom nowoczesne samochody wspierają kierowców w wielu czynnościach – od parkowania, przez kontrolę pasa ruchu czy odstępu między pojazdami, aż po rozpoznawanie znaków drogowych. Specjalne sensory oraz wydajne procesory stosowane w pojazdach nowej generacji pozwalają automatycznie reagować na czynniki zewnętrzne. Wygoda to nie wszystko – olbrzymią zaletą inteligentnych samochodów jest to, że znacznie zwiększają one bezpieczeństwo na drodze.

Inteligenty samochód Intel

Inteligenty samochód Intel

Intel

Intel

Bezpieczeństwo ponad wszystko

REKLAMA

Jedną z przyczyn, przez które liczba wypadków jest tak duża, jest fakt, że wielu kierowców nie zachowuje bezpiecznych odległości między pojazdami – nie robi tego prawie 17% osób prowadzących samochody na autostradach[3]. Warto zwrócić uwagę również na aspekt demograficzny. Społeczeństwo się starzeje - według prognoz w 2030 roku w Polsce będzie aż 8,6 miliona osób powyżej 65 roku życia[4]. Seniorzy będą coraz bardziej interesować się technologiami ułatwiającymi prowadzenie samochodów i zwiększającymi poziom ryzyka na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszyscy kierowcy, niezależnie od wieku, mogą czerpać korzyści związane z korzystania z inteligentnych pojazdów. Co dokładnie sprawia, że nowoczesne samochody są w stanie wspierać kierowcę podczas podróży? Dużą rolę odgrywa kompleksowa analiza otoczenia. Inteligentny pojazd wyposażony jest w funkcję asystenta parkowania, tylne systemy ostrzegania przed kolizją, czujniki zapobiegające kolizji podczas wyjazdu z miejsca parkingowego, system rozpoznawania znaków drogowych oraz zaawansowany system hamowania awaryjnego.  

Inteligentny samochód przyszłości

Według prognoz Intela do 2020 roku inteligentne pojazdy będą wyposażone w szereg udogodnień, które ułatwią jazdę i sprawią, że będzie ona dużo bezpieczniejsza. Będą one w stanie samodzielnie gromadzić i przetwarzać dane, a także korzystać z informacji dostarczanych przez inne pojazdy czy elementy infrastruktury transportowej. Połączenie będzie się odbywać na wiele sposobów – przez satelitę GPS, sieci komórkowe, Wi-Fi i Bluetooth.   

Inteligenty samochód Intel

Inteligenty samochód Intel

Intel

Intel

W inteligentnych pojazdach przyszłości zainstalowane będą specjalne systemy: wykrywania pieszych, unikania kolizji, kontroli pasa ruchu oraz utrzymania bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami. Dzięki technologii Surround View wmontowane w samochód sensory będą zbierać informacje z każdej strony pojazdu. W jaki sposób będą gromadzone dane? Umożliwi to pięć radarów dalekiego zasięgu, lidar (urządzenie będące połączeniem lasera z teleskopem, działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło zamiast mikrofal), pięć kamer, cztery radary średniego i krótkiego zasięgu oraz piętnaście czujników ultradźwiękowych. Łączny transfer danych z sensorów będzie wynosić ponad 1 gigabit na sekundę. Procesory Intela zastosowane w inteligentnych samochody zapewnią wydajność potrzebną do gromadzenia, wysyłania i analizowania dużych ilości informacji.  

Więcej informacji na temat inteligentnych samochodów wykorzystujących nowoczesne technologie Intela można znaleźć na stronie:


[1] Wypadki Drogowe w Polsce w 2014 r., Komenda Główna Policji, Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego, Warszawa 2015.

[2] Wycena kosztów wypadków i kolizji drogowych na sieci dróg w Polsce na koniec roku 2013, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, listopad 2014.

[3] Prędkość pojazdów w Polsce w 2014 r., Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, grudzień 2014.

[4] Prognoza ludności na lata 2014-2050 (opracowana 2014 r.), Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2014, tabela nr 6.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA