REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Volkswagen XL Sport: samochód z silnikiem motocykla

Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen XL Sport to prototyp samochodu sportowego z silnikiem motocykla. Mimo relatywnie niedużej mocy ma osiągnąć prędkość nawet 270 km/h!

Volkswagen XL Sport

W trakcie paryskiego salonu samochodowego Volkswagen zaprezentował model XL. Jest to auto sportowe, którego zachwycać na wysoką wydajnością i nowoczesnymi materiałami. Nadwozie zostało wykonane w znacznej części z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFK) z kabiną monocoque. W stosunku do nadwozia ze stali waży ono o 80% mniej, a przy tym zapewnia porównywalną sztywność. Warto zauważyć, że nadwozie XL Sport, podobnie jak XL1 pozbawione jest lusterek wstecznych, które zastępują specjalne kamery.

REKLAMA

Volkswagen XL Sport: silnik z motocykla Ducati

Pod maską zastosowano motocyklowy silnik V2 z Ducati 1199 Superleggera. Ma on pojemność 1199 cm3 i moc 200 KM, a maksymalnie może osiągnąć nawet 11 000 obr./min. motor charakteryzują tytanowe korbowody, niezwykle krótki skok wału korbowego, cylindry posiadające desmodromiczny rozrząd (wymuszone sterowanie zaworami), pokrywy sprzęgła, głowicy cylindrów i miski olejowej wykonane ze stopu magnezu oraz dwie przepustnice i po dwa wtryskiwacze na każdy cylinder. Aby dostosować motocyklową charakterystykę silnika do samochodu, XL Sport ma nową przekładnię pośrednią, która redukuje prędkość obrotową silnika o współczynnik 1,86. Moc silnika V2 (134 Nm) jest przenoszona na tylną oś przez 7-biegową przekładnię dwusprzęgłową (DSG).

Zobacz też: Volkswagen XL1: najoszczędniejszy VW w Polsce

Volkswagen XL Sport: zaawansowana aerodynamika

Wrażenie robią świetne osiągi VW XL Sport deklarowane przez producenta. Przyspieszenie 0-100 km/h wynosi 5,7 s a prędkość maksymalna aż 270 km/h. Celem inżynierów było jednak stworzenie auta typowo torowego, dlatego ważne były niska masa (890 kg) i świetna aerodynamika. W tym celu oprócz kształtu auta opracowanego w tunelu aerodynamicznym, zastosowano także specjalne Air Curtains (kierują powietrze z przodu do specjalnych kanałów), odpowietrzenia nadkoli, zoptymalizowaną podłogę, kanały prowadzące powietrze w przedniej pokrywie i poprawiające docisk, wysuwany tylny spojler (z mechanizmem z Lamborghini Aventador) oraz regulowane otwory wentylacyjne w tylnej pokrywie (żaluzje, otwierające się w przypadku konieczności odprowadzenia ciepła z silnika). W rezultacie auto ma bardzo niski współczynnik oporu powietrza (0,258) pomnożony przez powierzchnię czołową (1,7 m2) daje wartość 0,44 m2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Volkswagen XL Sport: zawieszenie

REKLAMA

Konstrukcja zawieszenia wbudowanego w ramę typu „spaceframe” wykonaną ze stali o wysokiej wytrzymałości, składa się z przedniej osi z podwójnymi wahaczami poprzecznymi z układem „pull-rod” amortyzatorów (przegub na dole jako drążek ciągnięty) i osi tylnej z podwójnymi wahaczami poprzecznymi w układzie „push-rod” (przegub na górze jako drążek popychany).

Warte odnotowania są niezwykle lekkie, kute felgi wykonane ze stopu magnezu. Mimo że założono na nie opony w rozmiarze 205/40 R 18 (z przodu) i 265/35 R 18 (z tyłu), to dzięki nowoczesnym materiałom udało się ograniczyć masę obręczy łącznie o 23,9 kg.

Volkswagen XL Sport: limitowana sprzedaż

Auto będzie dostępne na rynku w limitowanej liczbie sztuk. VW zapowiedział, że wyprodukuje tylko 500 egzemplarzy tego modelu.

Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA