reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Premiery i zapowiedzi > Michelin upowszechnia patent „komunikujących się” opon

Michelin upowszechnia patent „komunikujących się” opon

Michelin w trosce o poprawę bezpieczeństwa na drogach zdecydował się bezpłatnie udostępnić patenty odnoszące się do technologii RFID.

Michelin zdecydował się bezpłatnie upowszechnić wszystkie swoje patenty związane z technologią RFID1. W przypadku opon ciężarowych i autobusowych z zamontowanymi  chipami RFID z systemem zdalnego pomiaru ciśnienia TPMS wystarczy, że kierowca przejdzie obok pojazdu, by za pomocą elektronicznego czytnika zebrać kompletne i wiarygodne dane z systemu TMPS.

Chip RFID - błyskawiczna kontrola ciśnienia w oponach

Badania wykazały, że sprawdzenie ciśnienia i stanu opon w autobusie lub ciężarówce zajmuje średnio 15 minut. Wyposażając opony w chipy RFID, można zredukować ten czas do minimum. Jest to możliwe dzięki utworzeniu elektronicznego „łącza” między oponą a systemem odbioru oraz przetwarzaniu danych dotyczących jej parametrów.

Zobacz też: MICHELIN Pilot Super Sport - opona dla sportowych aut

Testy chipu RFID

Dzięki zamontowanym w oponach autobusowych i ciężarowych chipom RFID czujniki TPMS zdalnie odczytują temperaturę i ciśnienie, co pozwala na stały monitoring kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo opon. Zdalne odczytywanie najważniejszych parametrów opony wyposażonych w chipy RFID pokazało, że technologia ta może poprawić kontrolę opon w trakcie ich użytkowania.

Michelin upowszechni bezpłatnie swój patent, by w trosce o poprawę bezpieczeństwa przyspieszyć wprowadzenia międzynarodowego standardu technologii  RFID.

„Wierzymy, że najważniejszym czynnikiem wspierającym szersze zastosowanie tej technologii w sektorze transportowym jest stworzenie międzynarodowego standardu. Krok, który wykonaliśmy, powinien nas przybliżyć do osiągnięcia tego celu” – mówi Terry Gettys, szef Działu Badań i Rozwoju Michelin. „Podczas ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie opony Michelin wyposażone w chipy RFID były wykorzystywane w miejskich autobusach, aby poprawić bezpieczeństwo i efektywność operacyjną” – dodaje Terry Gettys.

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i jak często kontrolować ciśnienie?

RFID w liczbach:

  • 0,2 – waga chipu RFID w gramach
  • 5 – długość chipu RFID z anteną w centymetrach
  • 7 – liczba lat poświęconych przez Michelin na opracowanie, przetestowanie i potwierdzenie skuteczności nowej technologii
  • 20 – liczba wniosków rodzin patentowych złożonych przez Michelin w związku z innowacją
  • 50 000 – liczba opon z chipami RFID wyprodukowanych przez Michelin na potrzeby testowe
  • 6 miliardów – łączna liczba kilometrów przejechanych na oponach Michelin z technologią RFID w celu ostatecznej weryfikacji innowacji

Polityka patentowa FRAND2 przyjęta przez Michelin zakłada wzajemność ze strony innych podmiotów zaangażowanych w tworzenie jednolitego międzynarodowego standardu technologii RFID.

Zobacz też: Ciśnienie w oponach sprawdzaj na zimno

 1Radio Frequency IDentification - przesył danych drogą radiową

2FRAND – Fair, Reasonable And Non-Discriminatory (uczciwy, rozsądny i niedyskryminujący)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Michelin RFID opony
Michelin RFID opony

Michelin RFID opony
Michelin RFID opony

Opony Michelin z chipem RFID.
Opony Michelin z chipem RFID.

Michelin RFID opony
Michelin RFID opony

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama