reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Za cofnięcie licznika nawet 5 lat pozbawienia wolności – oto pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości

Za cofnięcie licznika nawet 5 lat pozbawienia wolności – oto pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości

Cofanie liczników przebiegu przed sprzedażą używanego auta to prawdziwa plaga w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł jak z tym walczyć.

Nowy projekt zakłada, że za cofanie licznika przebiegu oszuści mogliby trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Co ważne, kara miałaby obejmować zarówno osobę dokonującej „korekty” licznika, jak i osoby zlecającej to zadanie. Obecnie nie ma klarownych przepisów, które bezpośrednio trafiałyby w nieuczciwych handlarzy, przez co złoczyńcy są praktycznie bezkarni. Ponadto trudno udowodnić taki przekręt, ale pewnym utrudnieniem w działalności przestępców system CEPiK, w którym zapisywane są przejechane przez auta kilometry. Warto dodać, że według szacunków Związku Dilerów Samochodowych nawet 80% aut sprowadzonych do Polski w ubiegłym roku mogło mieć pomniejszony przebieg.

Taka sama kara czekałaby właścicieli aut, którzy nie zgłosiliby w stacji diagnostycznej wymiany całego licznika po jego awarii. Ponadto ustawa ta miałaby nakładać na policję, Straż Graniczną, ITS, Żandarmerię Wojskową i służby celne obowiązek sprawdzania i zapisywania w CEPiK przebiegu auta w razie jego zatrzymania. W Europie Zachodniej ustawodawcy równie surowo podchodzą do kwestii cofania liczników. W Niemczech za zmianę wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można trafić na 5 lat do więzienia. We Francji za podobne przewinienie prawo przewiduje 2 lata więzienia, natomiast w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Ustawa jest dopiero na początku drogi legislacyjnej, więc jej ostateczne ustalenia mogą się jeszcze zmienić. Miejmy nadzieję, że nowe prawo ukróci proceder "skręcania" liczników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama