reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > CEPiK 2.0 już działa! Co się zmieniło i jakie są nowe zasady przeglądów?

CEPiK 2.0 już działa! Co się zmieniło i jakie są nowe zasady przeglądów?

Od dziś, tj. 13 listopada, działa odświeżona wersja CEPiK. W systemie pojawiły się nowe dane, ale to nie jedyne ważne wiadomości dla kierowców. Zmieniły się także zasady wykonywania przeglądów technicznych.

Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przeszedł spore zmiany, które dotyczą nie tylko nowego systemu informatycznego, ale także informacji pojawiających się w systemie. Modyfikacje są na tyle duże, że postanowiono nieco zmodyfikować dotychczasową nazwę na CEPiK 2.0.

Zmiany to efekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Nowe przepisy umożliwiają wprowadzanie do Centralnej Ewidencji Pojazdów danych o m.in. badaniach technicznych aut, nawet tych zakończonych negatywnym wynikiem. Ma to za zadanie podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa obrotu samochodami na rynku wtórnym, a to za sprawą bardziej szczegółowego dokumentowania historii pojazdów.

Jakie nowe informacje pojawiły się w CEPiK?

Od dziś diagności pracujący w stacjach kontroli pojazdów mają możliwość wprowadzania bardziej szczegółowych informacji dotyczących konkretnego auta. W przypadku negatywnego wyniku badania technicznego diagnosta musi zaznaczyć to w systemie oraz podać kod usterki. Co więcej, nie ma możliwości przerwania badania w celu usunięcia uszkodzonej lub niesprawnej części. Bardzo ważną zmianą jest również konieczność uiszczenia opłaty za badanie techniczne przed rozpoczęciem przeglądu, a w razie negatywnego wyniku pieniądze nie są zwracane właścicielowi pojazdu. Od tej zasady jest jeden wyjątek – nie dotyczy ona w przypadku rozliczenia usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Na usunięcie usterki mamy 14 dni - po tym okresie musimy ponownie stawić się w stacji kontroli pojazdów. Powtórnej weryfikacji stanu auta warto dokonać na tej samej stacji, ponieważ wtedy zapłacimy od 13 do 36 zł w zależności od liczby lub wagi usterek. W przypadku udania się do innej placówki będziemy musieli uiścić opłatę w pełnej wysokości jak za pierwsze badanie.

Ważne informacje dla kupujących auta używane

Od dziś do CEPiK będą także trafiać informacje związane z m.in. zajęciem pojazdu przez organ egzekucyjny lub zabezpieczeniem majątkowym, a także informacje o zatrzymanym dowodzie danego pojazdu. Ponadto w przypadku nieubezpieczonych samochodów pojawią się także dane o istotnych szkodach powypadkowych – te będą uzupełniane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Nowe prawa Straży Granicznej

Od 13 listopada Straż Graniczna ma uprawnienia do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. Informacje o zatrzymaniu takiego dokumentu trafią następnie do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama