reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Akcja "Bezpieczny Autokar"

Akcja "Bezpieczny Autokar"

Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła akcję "Bezpieczny Autokar". Na czym polega to przedsięwzięcie, które potrwa do 28 lutego?

Akcja "Bezpieczny Autokar"

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczęli w sobotę w całym kraju kontrole autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Akcja „Bezpieczny Autokar – ferie 2016” potrwa na polskich drogach do 28 lutego.

W sobotę rozpoczęły się ferie w pięciu województwach: małopolskim, świętokrzyskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim.

„Dziś priorytetem rządu w obszarze transportu jest przebudowa dróg, niemniej jednak nie mniejszym priorytetem, a może głównym, jest bezpieczeństwo na polskich drogach. Będziemy robili wszystko, aby ten poziom bezpieczeństwa wzrastał” - powiedział dziennikarzom minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który w sobotę uczestniczył w kontrolach autokarów przeprowadzanych przez ITD na popularnej „zakopiance” w Głogoczowie k. Krakowa.

Zobacz też: Likwidacja Inspekcji Transportu Drogowego? Będzie częścią Policji?

Adamczyk, który jest także szefem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, podkreślił, że od 2003 r., czyli od kiedy ITD prowadzi akcję, zmieniło się podejście inspektorów i kierowców do kontroli.

„Widzę kierowców, którzy bardzo pozytywnie odbierają kontrole. (…) Dzisiaj inspektorzy są przyjaciółmi kierowców, a kierowcy rozumieją, że muszą wyjeżdżać na trasy wypoczęci, trzeźwi i sprawnymi autokarami, którymi wiozą swoich pasażerów” - ocenił minister.

Jak zapowiedział, akcja „Bezpieczny Autokar” będzie prowadzona codziennie w całym kraju przez okres ferii.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur wyjaśnił, że wzmożone kontrole drogowe autobusów przewożących dzieci i młodzież odbywają się w miejscu odjazdu pojazdów lub na wyznaczonych przez wojewódzkie inspektoraty stałych punktach znajdujących się przy głównych szlakach komunikacyjnych.

Zobacz też: Rozbudowany CEPiK 2.0 od stycznia 2017 r.

Akcja "Bezpieczny Autokar" - co jest kontrolowane?

Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowców. Istnieje możliwość skontrolowania autobusu tuż przed wyjazdem na prośbę rodziców lub opiekunów. „Jeżeli rodzice są zaniepokojeni, chcą sprawdzić autokar przed wyjazdem, prosimy o kontakt z wojewódzkimi inspektoratami, najlepiej taką kontrolę zgłosić kilka dni przed terminem wyjazdu na ferie” - wyjaśnił.

Według statystyk ITD w okresie sześciu tygodni ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali ponad 920 autokarów przewożących dzieci, z czego 96 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, a 10 pojazdów ze względu na zły stan techniczny nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Łącznie zatrzymano 63 dowody rejestracyjne. Żaden z kontrolowanych kierowców nie znajdował się pod wpływem alkoholu.

„Statystyki te oznaczają, że autokary wiozące dzieci na wakacje są w dużo lepszym stanie niż autobusy podmiejskie czy miejskie. Na szczęście przewoźnicy są coraz bardziej odpowiedzialni i autokar w fatalnym stanie technicznym to jest już dziś rzadkość” - ocenił Gajadhur.

Akcja „Bezpieczny autokar” prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r. w okresie ferii zimowych i wakacji. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama