| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Już od 08 sierpnia 2015 r. w Płocku zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Wjazd do miasta będzie uwarunkowany uzyskaniem zezwolenia.

Od 8 sierpnia w Płocku (Mazowieckie) zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz przewożących ładunki niebezpieczne. Pojazdy te by wjechać do centrum miasta będą musiały posiadać specjalne zezwolenie.

Jak poinformował PAP Konrad Kozłowski z płockiego Urzędu Miasta, dotychczas bezpłatne zezwolenia i identyfikatory odebrało tam ponad 200 przewoźników w sumie dla ponad 900 samochodów.

Zobacz też: Będzie można karać właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego?

Kary za złamanie zakazu wjazdu samochodów ciężarowych do centrum Płocka

„Wnioski o wydanie zezwoleń i identyfikatorów, umożliwiających wjazd do centrum Płocka, są przyjmowane od marca. Zainteresowani nimi przewoźnicy mogą składać je nadal i będą mogli uczynić to również już po wprowadzeniu ograniczeń” – powiedział Kozłowski. Zaznaczył przy tym, że każdy kierowca, który bez stosownego zezwolenia i identyfikatora wjedzie od 8 czerwca do centrum Płocka będzie musiał liczyć się z sankcjami, m.in. w postaci mandatu.

Wprowadzenie ograniczeń dla pojazdów ciężarowych i przewożących ładunki niebezpieczne samorząd Płocka realizuje w ramach projektu „Stop Tirom”, który został zgłoszony do tamtejszego budżetu obywatelskiego w 2013 r. Jego pomysłodawcom chodziło o zmniejszenie liczby ciężkich pojazdów, których przejazd przez centrum miasta jest uciążliwy dla jego mieszkańców, a także wpływa na pogorszenie stanu nawierzchni dróg oraz bezpieczeństwa w ruchu samochodowym.

Zobacz też: Pieszy oczekujący przed przejściem będzie mieć pierwszeństwo?

Nowe oznakowanie drogowe w związku ze zmianą przepisów o lokalnym ruchu samochodowym w Płocku

W związku ze zmianą przepisów w lokalnym ruchu samochodowym od soboty, 8 sierpnia w Płocku zmienione zostanie oznakowanie drogowe na ulicach miasta oraz na trasach dojazdowych. „Dla przejeżdżających tranzytem przez miasto pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton oraz przewożących materiały niebezpieczne wyznaczone zostaną wybranymi ulicami specjalne +korytarze komunikacyjne+. Samochody te nie będą musiały posiadać zezwoleń i identyfikatorów, jak w przypadku tych, które będą chciały wjechać do centrum” – wyjaśnił Kozłowski.

Z danych płockiego Urzędu Miasta wynika, że w ostatnich latach liczba samochodów ciężarowych przejeżdżających tranzytem przez Płock to kilkadziesiąt tysięcy pojazdów w ciągu roku. Z kolei ilość substancji niebezpiecznych przewożonych przez miasto każdego roku transportem drogowym wynosi ok. 1,4 mln ton - bez uwzględnienia tranzytu. W Płocku znajduje się zakład główny PKN Orlen, jeden z największych w Europie kompleksów rafineryjno-petrochemicznych, należący do tzw. infrastruktury krytycznej.

Wprowadzane w Płocku ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz przewożących ładunki niebezpieczne, zostały przeanalizowane i zweryfikowane m.in. przez tamtejszą policję i straż miejską, a także Inspekcję Transportu Drogowego. W efekcie przepisy te zostały dostosowane do aktualnych potrzeb komunikacyjnych miasta. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »