| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

Straż Graniczna przypomina podróżującym, by pilnowali swoich bagaży. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozostawiony na lotnisku bez opieki bagaż może być przyczyną kłopotów jego właściciela.

Zaczyna się okres urlopowy, wielu Polaków zdecyduje się na zagraniczne podróże. Straż Graniczna apeluje, by na lotnisku zadbać o swój bagaż. Pozostawiona walizka może być powodem opóźnień w ruchu lotniczym, można też dostać mandat za jej niedopilnowanie na lotnisku.

Zobacz też: Większe uprawnienia dla celników?

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

Tylko w ubiegłym roku pirotechnicy Straży Granicznej, właśnie z powodu pozostawionych bagaży, interweniowali na lotniskach ponad pół tysiąca razy. Każda taka walizka musi bowiem zostać dokładnie sprawdzona; właścicielom grozi mandat w wysokości 500 zł, pozostali podróżni – z powodu czyjejś lekkomyślności - muszą się liczyć z opóźnieniami w pracy portu.

„Najwięcej, bo aż 167 takich akcji, zdarzyło się w ubiegłym roku w okresie wakacji, czyli od początku lipca do końca września. Oznacza to, że w letnim kwartale codziennie przynajmniej raz, na którymś z polskich lotnisk, ktoś zostawiał swój bagaż” – powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego SG star. chor. Agnieszka Golias.

Zobacz też: Bagażniki rowerowe na hak w końcu legalne?

Postępowanie w przypadku pozostawienia bagażu bez opieki na lotnisku

Co to oznacza w praktyce? Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. „W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza się strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje się osoby postronne. Następnie nasi pirotechnicy sprawdzają bagaż przy pomocy specjalistycznego sprzętu i psa służbowego szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych” – wyjaśnia Golias.

Jeśli strażnicy nie są całkowicie pewni, że bagaż nie stanowi zagrożenia, „neutralizują go" za pomocą tzw. działka wodnego. Jego użycie wiąże się ze zniszczeniem walizki, wraz z jej zawartością. „Tego typu akcja wiążą się też z poważnymi utrudnieniami, z opóźnieniami w przylotach i odlotach samolotów” – zaznaczyła Golias.

Zobacz też: Rząd wydał ponad 300 mln zł na źle działający CEPiK

Bagaże pozostawiane są – jak przyznała – głównie w wyniku roztargnienia i bezmyślności podróżnych. „Zdarza się, że zostawiają walizki bez opieki i idą na zakupy, do toalety, zapalić papierosa. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty albo wprost przeciwnie – pozostawiona walizka jest pusta, bo się uszkodziła, a rzeczy zostały przepakowane do innej torby” – dodała rzeczniczka.

Dlatego strażnicy graniczni apelują, by także w takich sytuacjach, gdy walizka jest uszkodzona, nie zostawiać jej w dowolnym miejscu, ale szeroko otwartą - przy najbliższym koszu na śmieci. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »