reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Zaostrzone przepisy wobec kierowców - nowelizacja ustawy u Prezydenta

Zaostrzone przepisy wobec kierowców - nowelizacja ustawy u Prezydenta

Nowe kary dla pijanych kierowców, odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości czy kara więzienia dla kierowcy, poruszającego się pojazdem mimo orzeczonego wobec niego sądowego zakazu prowadzenia - oto niektóre z nowych kar jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. która trafiła do podpisania przez Prezydenta.

 Zaostrzone przepisy wobec kierowców

Pomoc w walce ze zjawiskiem nietrzeźwych kierowców - to cel noweli, która trafi do podpisu prezydenta. Zakłada ona m.in. nawiązki na rzecz poszkodowanych i daje możliwość instalowania blokad alkoholowych w autach. Sejm w piątek przyjął część poprawek Senatu do tej ustawy.

Przekroczenie prędkości o 50 km/h - nowe kary

Ponadto, zgodnie z ustawą, kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące; prawo jazdy zostanie im odebrane przez kontrolującego policjanta. Jeżeli taka osoba będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres zatrzymania prawa jazdy będzie przedłużony do pół roku; w przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Zobacz też: Senat zgodził się na zaostrzenie kar dla pijanych kierowców

Przyjęte w piątek poprawki m.in. umożliwiają stosowanie przepisów dotyczących rozkładania na raty i umarzania nawiązek na rzecz Skarbu Państwa także do nawiązek orzekanych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Poparcia Sejmu nie zyskały natomiast poprawki przewidujące m.in., że przy obliczaniu liczby pasażerów przekraczających dopuszczalną liczbę osób określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, nie uwzględnia się dzieci do lat czterech przewożonych na kolanach opiekuna.

Nowe kary dla nietrzeźwych kierowców

Przyjęta przez Sejm na początku lutego nowelizacja pięciu ustaw, w tym Kodeksu karnego i Prawa o ruchu drogowym, zakłada, że wobec nietrzeźwych kierowców sąd razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy zasądzałby też nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla recydywistów i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka wynosiłaby co najmniej 10 tys. zł.

Zgodnie ze zmianą w przypadku recydywy, czyli ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd orzekałby dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Odstąpienie od tego środka karnego mogłoby nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wobec "recydywistów" wynosiłby trzy lata.

Kolejną zmianą ma być wprowadzenie nowego typu przestępstwa: sankcjonowane w trybie prawa karnego stałoby się prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień - po tym, gdy wobec kierowcy został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Groziłoby za to do dwóch lat więzienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama