| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Jak można zmniejszyć liczbę pijanych kierowców w Polsce?

Jak można zmniejszyć liczbę pijanych kierowców w Polsce?

Liczba pijanych kierowców, podobnie jak liczba zabitych na polskich drogach systematycznie spada. Czy jest to efekt konkretnych działań czy po prostu Polacy przestają nadużywać alkoholu?

Pozytywne efekty przynosi też kampania skierowana do samorządów „Przeciw pijanym kierowcom”.  W projekcie biorą udział gminy z całej Polski, a w działania profilaktyczne włączają się różne  środowiska. Przy dystrybucji materiałów kampanii gminy współpracują m.in. z parafiami. Pomagają też osoby publiczne, m.in. Krzysztof Hołowczyc, który jest jednym z najbardziej znanych orędowników bezpieczeństwa na polskich drogach.

Osobista kontrola trzeźwości

Kierowcy są coraz bardziej są świadomi konsekwencji jazdy pod wpływem. Odstraszająco działa nie tylko Kodeks Karny, ale też obawa o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Jednak dużo jest jeszcze do zrobienia. Statystyki pokazują, że prawie 80% kierowców to ci, którzy jeżdżą na kacu, dlatego ważne jest, żeby wsiadając za kółko następnego dnia mieć pewność, że w naszym organizmie nie ma już alkoholu.  Kierowcy coraz chętniej korzystają z możliwości badania alkomatem na komendzie, rozwiązaniem są też jednorazowe alkotesty i osobiste alkomaty. Ostatnio obserwujemy większe zainteresowanie naszymi produktami wśród klientów indywidualnych – mówi Adam Gabryelów z firmy Certen. Dzięki szybkiemu badaniu kierowca może uniknąć przykrej niespodzianki w przypadku policyjnej kontroli, nie wspominając o tragicznych konsekwencjach wypadku.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Mimo dobrych wyników, poprawa bezpieczeństwa na drogach nadal jest priorytetem polskiej policji. Pomóc policjantom mogą nowe przepisy, które mają wejść w życie w 2015 roku. Jest to wynik zapowiedzi rządu z początku roku. W styczniu Donald Tusk obiecywał zaostrzenie przepisów i wprowadzenie obowiązkowego alkomatu w każdym pojeździe. Zmiany nie poszły tak daleko, ale pijani kierowcy bardziej dotkliwie odczują konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych poczynań. W myśl nowych przepisów, razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy, sąd orzekałby też od sprawców nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to co najmniej 5000 zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Recydywiści i pozostali odpowiadający na podstawie zaostrzonych kryteriów będą musieli zapłacić jeszcze więcej - co najmniej 10 000 zł.

Przeszedł też pomysł blokady alkoholowej, która byłaby obowiązkowa dla osób skazanych już za jazdę po pijanemu i odzyskujących prawo jazdy po upływie kary. Blokada uniemożliwia uruchomienie samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 litrze powietrza. Takie rozwiązanie stosowane jest już w Niemczech, Finlandii, Holandii, Francji czy Norwegii.

Źródło: materiały prasowe www.certen.com

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »