reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Kierowcy nie chcą płacić mandatów od Straży Miejskiej

Kierowcy nie chcą płacić mandatów od Straży Miejskiej

Coraz więcej osób unika płacenia mandatów od Straży Miejskiej, przez co ich sprawy kierowane są do sądów. Skąd takie podejście do problemu u polskich kierowców?

Polacy nie płacą mandatów od Straży Miejskiej

Z każdym rokiem przybywa w sądach spraw dotyczących mandatów wystawionych przez funkcjonariuszy straży miejskiej. Ukarani kierowcy najczęściej chcą dociec czy wystawiony mandat był słuszny i zasadny. Najczęściej kierowane do sądu sprawy dotyczą kar orzeczonych przez S.M. na podstawie zdjęcia z fotoradaru. Ogromna część kierowców nie chce zapłacić mandatu przez co sprawa, na wniosek straży miejskiej, trafia na wokandę sądu.

W zeszłym roku S.M. przekazała do sądu 153 tys. wniosków o ukaranie, czyli o blisko 30 tys. więcej niż w 2012 r. – wynika z najnowszych danych MSW, do których dotarła „Rzeczpospolita".

Zobacz też: Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów

Dlaczego tak wielu kierowców nie chce płacić mandatów? Po pierwsze są oni coraz bardziej świadomi praw jakie im przysługują, a po drugie mają często poważne zastrzeżenia co do sposobu w jaki przeprowadzono np. pomiar prędkości. Za sprawą znanego w całej Polsce Emila Rau na jaw wyszło i nadal wychodzi wiele karygodnych błędów jakich dopuszczają się strażnicy miejscy w trakcie obsługi fotoradarów. Funkcjonariusze ustawiają urządzenia pod złym kątem w stosunku do drogi, kierują wiązkę fal elektromagnetycznych w kierunku metalowych ogrodzeń czy płotów, a samo miejsce pomiaru wybierają często kompletnie bez zasadnie a wręcz niebezpiecznie. To wszytko sprawia, że wyniki pomiarów są często błędne a nawet oderwane od rzeczywistości. Trudno bowiem uwierzyć np. że Fiat Cinquecento z załadowaną przyczepa może rozpędzić się w mieście do ponad 180 km/h, skoro wyjeżdżając jako nowy w z fabryki nigdy nie był w stanie nawet zbliżyć się do tej granicy...

Jeśli nic nie zmieni się w zapisach prawa, dotyczących kontroli prac Straży Miejskiej, liczba osób, które będą dochodziły sprawiedliwości w sądach będzie się zwiększać.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama