| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami - motocyklem na kategorii B

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami - motocyklem na kategorii B

Już niedługo kierowcy samochodów osobowych będą mogli prowadzić motocykl bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii A.

Prawo jazdy kategorii B na motocykl do 125 ccm

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. W myśl nowych zmian osoby posiadające prawo jazdy kategorii B (samochodów osobowy) od co najmniej 3 lat, będą mogły także poruszać się motocyklem o pojemności nie większej niż 125 ccm bez konieczności nabycia dodatkowych uprawnień. Maszyna nie będzie mogła jednak mieć mocy większej niż 11 kW, a jej stosunek mocy do masy własnej nie przekroczy 0,1 kW/kg. Motocykl będzie mógł mieć zarówno automatyczną jak i manualną skrzynię biegów.

Zobacz galerię: Motoklasyki

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami

Zakres zmian wchodzących w skład nowelizacji jest obszerny i dotyczy m.in. wprowadzenia możliwości zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. B przy wykorzystaniu samochodu, którym kursant nabywał umiejętności prowadzenia pojazdu. Co się tyczy samego egzaminu został on rozszerzony o tzw. ekojazdę. Pieczę nad egzaminem teoretycznym sprawować będzie Minister Transportu (odpowiadać będzie za treść merytoryczną egzaminu), a nie jak jest to obecnie WORD.

Zobacz też: Zmiany w przepisach dotyczących przeglądów technicznych

Baza pytań wchodzących w skład egzaminu teoretycznego będzie jawna i ogólnodostępna. Egzaminowany będzie mieć prawo do wglądu w swój test i poznania prawidłowych odpowiedzi na te pytania, w których popełnił błąd. Poza tym do egzaminu teoretycznego będzie można przystąpić bez konieczności odbycia teoretycznej części szkolenia. Zakres zmian jest szerszy i dotyczy także instruktorów i placówek nauki jazdy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »