Kategorie

Utrata prawa jazdy. Nowe przepisy bezlitosne

Maciej Olesiuk
Utrata prawa jazdy. Nowe przepisy bezlitosne
Utrata prawa jazdy. Nowe przepisy bezlitosne
Reporter
Utrata prawa jazdy? Po nowelizacji przepisów kierowca już przy drugim wykroczeniu może pożegnać się z dokumentem. A to nie wszystko...

Nowy projekt rządu. Za co kierowca straci prawo jazdy?

Jak zapowiadał premier prawo drogowe ma być bardziej restrykcyjne. Rzeczywiście, projekt ustawy przygotowany przez rząd rozszerza listę wykroczeń, za które kierowca straci prawo jazdy. Dochodzą do tego również wyższe mandaty (1500 i 3000 zł). Za część z nich kierowcy będą mogli dostać aż 15 punktów karnych.

Za co utrata prawa jazdy?

Lista wykroczeń, za które kierowca mógłby stracić prawo jazdy, dotyczy przede wszystkim tych popełnianych w kontakcie z pieszymi uczestnikami ruchu. Takie sytuacje jak nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa, nieprzepuszczenie osoby niepełnosprawnej, jazda po chodniku albo przejściu dla pieszych oraz wyprzedzanie na pasach lub ominięcie pojazdu, który się zatrzymał będą mogły zakończyć się dla kierowcy odebraniem uprawnień. W szczególności, „jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.” - czytamy w projekcie. Nowy taryfikator przewiduje za powyższe naruszenia prawa co najmniej 1500 zł. Najwyższa kwota przewidziana w kodeksie wykroczeń to 30 tys. zł.

Ponowne wykroczenie może kosztować 3000 zł

Kierowca popełniający wykroczenie drugi raz w ciągu 2 lat, miałby być karany mandatem w wysokości 3000 zł. Dotyczyłoby to m. in.: prowadzenia pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, niezatrzymywania się do kontroli, przekraczania dozwolonej prędkości o 30 km/h, wyprzedzania w miejscu, w którym obowiązuje zakaz. Kwota 3000 zł mandatu należałaby się również kierowcy, który - wedle mało precyzyjnych przepisów - powoduje zagrożenie w ruchu drogowym oraz nie zachowuje należytej ostrożności poza drogą publiczną czy strefami ruchu i zamieszkania.

Zmienione limity punktów

Dotyczy to jednak wyłącznie wykroczeń. Kierowca ciągle będzie miał do wykorzystania 24 punkty. Ponadto te zdobyte będą kasować się po 2 latach, a nie po roku jak dotychczas.

Ustawa jeszcze w tym roku

Takie oczekiwania przedstawia Mateusz Morawiecki. Premier chciałby, żeby prawo weszło w życie od początku grudnia tego roku. Do tego będzie jednak potrzebował wsparcia z opozycji oraz równie dużej determinacji w Senacie. Projekt zakłada wiele poważnych zmian  w obowiązującym prawie drogowym dlatego należy liczyć się z tym, że ustawa błyskawicznie przez proces legislacyjny nie przebrnie.

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(38)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • anty-poeta
    2021-09-04 15:01:26
    Przy "okazji" noweli kodeksu drogowego rząd "załatwi na cacy" protestujących np.rolników za blokowanie pasa ruchu drogowego lub inne protestujace grupy chodzące np. po przejściach dla pieszych. I tak oto powoli odbiera się ludziom wolność i chęć do maifestacji/protestów spolecznych etc. A wszystko w imię troski o uczestników ruchu drogowego .
    7
    pokażodpowiedzi (1)
  • Polak
    2021-09-05 10:31:36
    Rozumiem kary dla pijaków, ale dla trzeźwych to przegięcie. Chwila nieuwagi i jesteś zrujnowany. Nie każdy ma taki majątek jak politycy. Trzeba zmienić polityków, bo ci obecni są oderwani od rzeczywistości.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
  • Adi
    2021-09-05 09:10:44
    To jest przegiecie z tymi przepisami. To jest głupie
    7
    pokażodpowiedzi (1)
  • Robin
    2021-09-05 09:13:18
    Bez komentarza żałosne!!!?
    4
  • Aaaa
    2021-09-05 09:40:16
    Szkoda że te nowe prawo nieobowiązuje p.... rząd i policji
    3
  • Kick
    2021-09-05 10:09:52
    Co za bzdury...teraz strach będzie wsiąść do auta...a ten co utrzyma prawo jazdy będzie szczęściarzem...zawód kierowcy będzie dopiero intratny
    2
    pokażodpowiedzi (1)
  • Troja
    2021-09-05 09:03:14
    Podwyżka dla polityków podwyżka dla emerytów i podwyżka na mandaty.
    0
    pokażodpowiedzi (2)
  • Gregor
    2021-09-05 09:54:40
    Ci co to uchwałą powinni płacić jeszcze większe kary jednak uważam, że kary tak wysokie nie będą zgodne z konstytucją ponieważ państwo ma chronić ludzi ,a nie doprowadzać do ruiny.Co na to RSO ???????
    2
  • Abdulek
    2021-09-05 10:14:06
    Zaniesmy Prawo jazdy od razu do wydziału wszyscy. Będzie taniej i szybciej
    2
  • Noris
    2021-09-05 10:11:13
    .Ciekawe czy rzadzacych to bedzie obejmować.Bez komentarza, brak słów.
    1
  • U7
    2021-09-05 10:59:26
    Rozumiem zwiększyć kwotę mandatu, rozumiem zaostrzyć ale przegieli i to bardzo. Wiem że chcą poprawić bezpieczeństwo ale ale nie aż takimi środkami. To teraz zawód kierowcy będzie dobrze płatny jak pozbawią część ludzi prawa jazdy i środków do życia. Takie kwoty mandatów a ja pytam jakie zarobki mamy? Rozumiem podnieść np z 300 na 600 zrozumiem ale 3000 tys? Ich posłów to nie dotyczy. Jak zwykle kwoty mandatu zrównali z Unią E. Ale jakie oni mają zarobki? Przykładowo na poczcie człowiek zarobi 3000 tys. A na w Niemczech.... Ja p... Co oni robią. Wprowadzają same buble odnośnie Ruchu D. Teraz kolejna pomyłka. Czy oni nie mają specjalistów? Z kim to konsultują? Z tymi z za biurkiem z oficerami? Oni nie mają pojęcia to są teoretycy!!!!
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Wrr
    2021-09-05 11:48:15
    Szkoda, że oni tych przepisów nie stosują do siebie. Byle poseł może zapier... 200 km/h po mieście i nic mu nie zrobią jak wyciągnie legitymację. Niedługo wszyscy przerzucimy się na quady i skutery, bo na każdym rogu ustawią policjantów, którzy zamiast tropić bandytów będą zbierać hajs dla Morawieckiego i reszty bandy.
    0
  • Patryk
    2021-09-05 10:17:31
    Getto
    1
  • Piter
    2021-09-05 11:43:00
    W świetle konstytucji każdy powinien być równy wobec prawa.Kara za to samo wykroczenie przestępstwo powinna być tak samo dotkliwa.Dlatego mandaty powinny być określane na podstawie dochodów jakie osiąga karany...
    2
  • KUBA
    2021-09-05 11:52:05
    Czyli ten Rząd poszedł daleko w du.e i będzie na swoje obietnice zbierał haracz z kierowców. Brawo PiS, wy naprawdę jak tonący napięcie się każdego Mam na by cis jeszcze zyskać. Ale jest jeszcze inna najbardziej jasna możliwość . Po waszym upadku zacznie się czysta i likwidacja brudnych ustaw. O! i chodźmy na przykład prawa które proponuje PINOKIO.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Fred
    2021-09-05 12:39:56
    Skandal tu już nie da się żyć co oni robią z nami
    1
  • Wwwww