reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Hulajnoga elektryczna na chodniku - kiedy pojawią się przepisy?

Hulajnoga elektryczna na chodniku - kiedy pojawią się przepisy?

W roku 2019 resort infrastruktury zapowiadał opracowanie przepisów dotyczących korzystania z elektrycznych hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta zatem kiedy wejdą one w życie.

Żeby przekonać się o tym jak popularne są elektryczne hulajnogi, wystarczy przejść się przez centrum dużego miasta. Czy to źle? Bez wątpienia nie. W końcu to ciekawa i ekologiczna forma transportu. Problem z tymi pojazdami jest jednak taki, że nie są uregulowane prawnie. W efekcie hulajnoga w ruchu jest traktowana jak... pieszy. Skutek? Użytkownicy hulajnóg poruszają się głównie po chodnikach. A to zagraża bezpieczeństwu chodzących po nich ludzi i powoduje zasadniczą wątpliwość w przypadku sytuacji, w których hulajnoga potrąci pieszego.

Hulajnoga elektryczna na chodniku - miały być zmiany, a…

Sprawą już w maju 2019 roku zajął się RPO Adam Bodnar. Skierował do resortu infrastruktury pismo z pytaniem o działania mające na celu uregulowanie kwestii prawnych związanych z użytkowaniem pojazdów takich jak hulajnogi elektryczne. W odpowiedzi dowiedział się, że już w lipcu 2019 roku opracowany zostanie projektu ustawy. Ten miał wprowadzić do Prawa o ruchu drogowym i ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pojęcie urządzenie transportu osobistego. To stanowiłoby punkt wyjścia dla określenia zasad poruszania się tego typu pojazdów.

Prace nad projektem zostały porzucone w listopadzie 2019 roku. A to oznacza że sytuacja nie poprawiła się w żaden sposób. RPO postanowił zatem wrócić do resortu z kolejnym pytaniem. Tym razem próbuje się dowiedzieć czy Ministerstwo Infrastruktury planuje zakończyć w tym roku prace legislacyjne nad uregulowaniem zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hulajnoga elektryczna na chodniku - kiedy pojawią się przepisy?
Hulajnoga elektryczna na chodniku - kiedy pojawią się przepisy?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama