reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Wskazanie kierującego pojazdem: RPO uważa że to nielegalne!

Wskazanie kierującego pojazdem: RPO uważa że to nielegalne!

Dostałeś list, w którym jesteś proszony o wskazanie kierującego pojazdem zarejestrowanym przez fotoradar? Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich taka praktyka jest nielegalna! Czy dojdzie do zmiany prawa? RPO złożył już wniosek do senackiej komisji.

Zasady obowiązujące od lat są proste. Gdy samochód zostanie uwieczniony przez fotoradar, jego właściciel dostaje list. W nim jest proszony o wskazanie sprawcy. Co gdy jest nim adresat listu? Przepisy dają mu prawo do milczenia - to element konstytucyjnego prawa do obrony (art. 42 ust. 2 Konstytucji). Nie dotyczy to jednak tego przypadku. Jeżeli chodzi o wezwania dotyczące fotoradarów, kierujący są zmuszani do obciążania osób trzecich, a w tym samych siebie. W przeciwnym razie grozi im grzywna.

Wskazanie kierującego pojazdem - nowy przepis załatwiłby sprawę!

Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzegł problem tych przepisów i wystąpił do senackiej komisji ustawodawczej o taką zmianę prawa, która zagwarantuje niedostarczanie przez obywatela dowodów przeciw samemu sobie. Jak miałaby wyglądać taka nowelizacja? RPO zależy na dodaniu kolejnego zapisu - konkretnie art. 96 § 4 Kodeksu wykroczeń. Jego brzmienie miałoby być następujące:

"Nie podlega karze z § 3 ten, kto nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, gdy udzielona w ten sposób informacja, mogłaby stanowić dowód w postępowaniu w sprawie o wykroczenie przeciwko niemu samemu."

Wskazanie kierującego pojazdem - problem pojawił się już w TK

Wskazanie kierującego pojazdem było już przedmiotem np. postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. 12 marca 2014 roku TK uznało, że zapis zmuszający kierowców do podania danych osoby popełniającej wykroczenie jest zgodny z ustawą zasadniczą. Tym samym sędziowie uznali, że odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego. W tym ujęciu nie było jednak mowy o prawie do obrony. A to stawia sprawę w całkowicie nowym świetle i na nowo otwiera kwestię zmian w prawie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wskazanie kierującego pojazdem: RPO uważa że to nielegalne! Fot. Fotolia
Wskazanie kierującego pojazdem: RPO uważa że to nielegalne! Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama