reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Straż miejska karze głównie kierowców

Straż miejska karze głównie kierowców

Straż miejska ma na celu chronić porządek w miejscach publicznych w szerokim spektrum życia publicznego. Jak się okazuje skupia się prawie wyłącznie na kierowcach. Dlaczego?

Straż miejska kontroluje głównie kierowców

Obowiązki straży gminnej i miejskiej są dość zróżnicowane, jednak analizując statystyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych można odnieść wrażenie, że straż coraz bardziej angażuje się w kontrolowanie kierowców, stając się niejako drugą drogówką. Ile mandatów wystawiają strażnicy i kiedy mogą ukarać kierowcę?

Specjalizacja straży miejskiej - ruch drogowy?

Zgodnie z ustawą o straży gminnej, w swojej działalności powinna skupiać się ona w szczególności na 9 obszarach takich jak: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych;  czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego; współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli; ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej; ochrona porządku podczas zgromadzeń publicznych; doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień; informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń oraz konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy. Łącznie w zeszłym roku straże gminne i miejskie wystawiły 1 803 722 mandatów za różne wykroczenia. Jednak jak się okazuje ich zdecydowaną większość stanowią te wystawione kierowcom.

Zobacz też: Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów

Straż miejska wystawiła w 2012 roku 1 462 072 mandaty

Spośród wszystkich mandatów wystawionych przez straż, te które trafiły do kierowców stanowiły w zeszłym roku aż 81%. Tendencja do zajmowania się głównie wykroczeniami popełnianymi przez kierowców występowała już także w ubiegłych latach. W 2010 i 2011 mandaty wystawione kierowcom stanowiły ok. 60 % wszystkich mandatów. Jak widać w zeszłym roku zwiększyła się ona o 20%. Kierowcy otrzymali wówczas 1 462 072 mandaty, które łącznie opiewały na sumę 211 437 300 zł. Dla porównania, za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu straż wystawiła 39 673 mandaty na kwotę 5 193 208 zł – co stanowi zaledwie 2,7% wszystkich wystawionych przez straż mandatów. Od zeszłego roku ewidencji podlegają dodatkowo wykroczenia ujawnione na podstawie urządzeń rejestrujących (fotoradarów). Spośród wszystkich mandatów wystawionych kierowcom - 965 335 zostało wystawionych na podstawie materiału z urządzeń pomiarowych. Stanowi to ponad połowę wszystkich kar nałożonych na kierowców. Stosunkowo wysoka liczba takich mandatów jest spowodowana faktem, że straż może również dysponować fotoradarami stacjonarnymi, które nie wymagają obecności strażnika przy rejestrowaniu wykroczeń.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama