reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nowe pomysły rządu, czyli wyższe mandaty i obowiązkowa wymiana opon na zimówki

Nowe pomysły rządu, czyli wyższe mandaty i obowiązkowa wymiana opon na zimówki

Politycy z PO planują zmiany dotyczące wysokości mandatów drogowych. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma już kilka pomysłów zmian w przepisach dla kierowców.

Pierwszą pomysłem jest wprowadzenie obowiązkowej nalepki na samochód, która miałaby potwierdzać posiadanie ubezpieczenia OC oraz ważnego przeglądu technicznego.

Drugą zmianą ma być zlikwidowanie tolerancji 10 km/h przy pomiarze prędkości samochodu.

Następna zmiana jest związana z pieszymi. Według pomysłu pieszy będzie miał pierwszeństwo w momencie zbliżania się do przejścia a nie, jak było dotychczas wtedy, kiedy znajduje się już na pasach. Ponadto pieszego obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wchodzenia na pasy bez uprzedniego upewnienia się, że samochód ustępuje mu pierwszeństwa.

Stawki mandatów wzrosną o 100 procent. Swoją decyzję w sprawie podwyżki posłowie tłumaczą zmianą standardu życia w Polsce. Aktualnie obowiązujące stawki obowiązują od 14 lat. Gdy były ustalane najwyższy mandat w wysokości 500 zł stanowił 70 procent średniego wynagrodzenia. Dzisiaj jest to 14 procent.

Zobacz też: Ile kierowcy zapłacą za nowe fotoradary?

Posłowie chcą wprowadzić obowiązek montowania opon zimowych. Pomysł ten zaczerpnęli od naszych niemieckich sąsiadów. Tam za brak odpowiednich opon nie ma mandatu, tylko pouczenie. W momencie wypadku jadący zimą na letnich oponach zostanie ukarany.

W planach jest również wprowadzenie praktycznego egzaminu z pierwszej pomocy, obowiązek zamontowania w motocyklach takich tablic rejestracyjnych, które pękałyby przy próbie deformacji oraz wprowadzenie odpowiedzialności zarządzającego drogą za złe oznakowanie.

Zobacz też: Uwaga kierowcy! Szykują się podwyżki mandatów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama