| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Bez dokumentów pojazdu i... prawa jazdy. Przepisy wkrótce!

Bez dokumentów pojazdu i... prawa jazdy. Przepisy wkrótce!

Szykują się kolejne zmiany w prawie. Być może jeszcze w tym roku kierowca będzie mógł zostawić w domu nie tylko dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczeniową, ale też prawo jazdy.

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje właśnie nad kolejnymi zmianami w prawie. Urzędnicy chcą, aby kierowca nie miał obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie jazdy. Obecnie za brak dokumentu podczas kontroli drogowej grozi mandat karny o wysokości 50 złotych. Projekt stosownych zapisów jest już gotowy. Co prawda, był już konsultowany z policją, nie może jednak zostać jeszcze uchwalony. Konieczne są bowiem uzgodnienia międzyresortowe. Nie wiadomo ile mogą one potrwać. Przedstawiciele resortu zapewniają jednak, że przepisy mają szansę na wejście w życie jeszcze w tym roku.

Jazda bez prawa jazdy, a wcześniej dowodu rejestracyjnego

Możliwość prowadzenia pojazdów bez obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy będzie jedną z ważniejszych zmian w prawie dotyczących kierowców po 1 października 2018 roku. Data jest kluczowa. To tego dnia zaczęły obowiązywać przepisy zdejmujące z prowadzących obowiązek zabierania do samochodu dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupienia polisy OC. A wszystko za sprawą możliwości sprawdzenia przez policję pojazdu w bazie danych i w razie potrzeby np. wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy nie kończy listy zmian, które w przyszłości szykuje Ministerstwo Cyfryzacji. Urzędnicy mają serię kolejnych pomysłów, a te zakładają m.in. likwidację karty pojazdu czy nalepki kontrolnej. Poza tym legislatorzy chcieliby dać prowadzącym opcję rejestracji fabrycznie nowego pojazdu za pomocą internetu oraz pozostawienia numerów rejestracyjnych po zakupie auta nawet w sytuacji, w której nie zgadza się wyznacznik terytorialny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »