reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Mandaty z fotoradarów nieważne?

Mandaty z fotoradarów nieważne?

Przeróbka zdjęcia z fotoradaru wyklucza mandat. Z tego powodu sądy są ostatnio lawinowo zasypywane wnioskami kierowców, których wykroczenie zostało zarejestrowane. Główną wątpliwością jest to, czy zdjęcie nie podlegało przeróbkom graficznym.

Kierowcy doszukali się w działaniach kontrolerów czynności budzącej wątpliwość czy mandat, który dostali z fotoradaru jest ważny.

– Dowodem może być wyłącznie takie zdjęcie, które jest zdjęciem oryginalnym i niemodyfikowanym. Jeżeli straż gminna wprowadza w nim jakiekolwiek zmiany czy potrzebne elementy, których brakuje w fotografii, to na jej podstawie nie można ukarać kierowcy – twierdzi prof. Ewa Gruza, kryminalistyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdjęcia z fotoradaru są poddawane obróbce komputerowej. – Jeżeli są one robione przy użyciu lampy błyskowej, to filtr polaryzacyjny powoduje, że wszystkie elementy odblaskowe odbijają się w jednym lub kilku miejscach na zdjęciu – wyjaśnia Marek Seweryński z firmy Meron, która udostępnia fotoradary gminom. Wyciągnięty poza fotografię numer tablicy rejestracyjnej pojazdu może być poddany wyostrzaniu, rozjaśnianiu lub przyciemnianiu, ale nie wolno przerabiać widocznego na zdjęciu błysku.

Zobacz też: Zmiany w taryfikatorze mandatów i punktów karnych

Obraz tablicy rejestracyjnej może zostać pobrany jedynie z któregoś odbicia. Może się jednak zdarzyć, że numer tablicy rejestracyjnej jest bardzo niewyraźny albo przysłonięty hakiem holowniczym. W takiej sytuacji nietrudno o błąd w postaci pomylenia np. trójki z ósemką.

– Jeżeli osoba, która doprowadziła do komputerowego odczytu zdjęcia, przedstawi metodologię badania i będzie z niej wynikało, że nie zmodyfikowała zdjęcia, będzie miało ono pełną moc dowodową – mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Do modyfikacji obrazu tablicy rejestracyjnej dojdzie na przykład w razie dopisania brakującej litery lub cyfry.

– Takie zdjęcie z niepełnym numerem rejestracyjnym lub niejednoznacznym nie powinno być brane pod uwagę, bo nie może stanowić podstawy do wszczęcia postępowania – dodaje Marek Seweryński.

Zobacz też: Zmiany w przepisach: graty znikną z ulic

Innym problemem są zdjęcia z przenośnych fotoradarów, które nie zostały oznakowane znakiem D-51 i ustawione w miejscu uzgodnionym z powiatowym komendantem policji. Mandaty z takich fotoradarów są nieważne a straż gminna traci uprawnienia do występowania jako oskarżyciel. Bardzo ważne jest udokumentowanie braku oznakowania natychmiast po fakcie (np. poprzez zrobienie zdjęcia telefonem komórkowym). Prof. Ryszard Stefański podkreśla, że postępowanie musi zostać w takiej sytuacji umorzone.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Dowodem może być wyłącznie takie zdjęcie, które jest zdjęciem oryginalnym i niemodyfikowanym fot. Mototarget
Dowodem może być wyłącznie takie zdjęcie, które jest zdjęciem oryginalnym i niemodyfikowanym fot. Mototarget

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama