| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Więcej biopaliwa w biopaliwie?

Więcej biopaliwa w biopaliwie?

Już wkrótce wlejemy do baku paliwo o zwiększonej do 7% ilości biokomponentów, o czym będziemy musieli zostać poinformowani przez właścicieli stacji. Limit został zwiększony z dotychczasowych 5%.

Projekt przyjęty przez rząd dostosowuje polskie przepisy do unijnego prawa - zwiększając dotychczasowy poziom biokomponentów w oleju napędowym i wprowadzając dla właścicieli stacji nakaz informowania o ich zawartości w paliwach ciekłych.

Chodzi o unijną dyrektywę, która zaczęła obowiązywać półtora roku temu i umożliwia dodawanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów do paliw ciekłych.  Dotychczasowy poziom 5% został zwiększony do 7%. Zmienia się również definicja oleju napędowego o zawartości biokomponentów do 7% (tzw. paliwo B7).

Zobacz też: Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Projekt ma ułatwić przedsiębiorcom wywiązywanie się z obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. NCW czyli minimalny udział biokomponentów w ogólnej ilości paliw ciekłych, zużywanych przez przedsiębiorcę w transporcie w ciągu roku kalendarzowego. Jest również częścią wprowadzanego pakietu stabilizacyjnego mającego na celu m. in zahamowanie wzrostów cen na stacjach.

Docelowo zmiany mają przynieść pozytywne efekty w postaci utworzenia nowych miejsc pracy w sektorze produkcji biokomponentów, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju a także aktywizacji obszarów wiejskich.

Zobacz też: Jedne tablice rejestracyjne na całe życie auta

Kierowcy za sprawą nakazu nałożonego na dystrybutorów, będą wiedzieli jaką ilość biokomponentów, zawiera paliwo które wlewają do baku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »